Równanie prostej przechodzącej przez punkt.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
GlassSoul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 16:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: seszele

Równanie prostej przechodzącej przez punkt.

Post autor: GlassSoul »

Proszę uprzejmie żeby mi ktoś to wytłumaczył. Bo ja nawet nie wiem jak się za to zabrać. I chyba większość z mojej klasy też nie...

Podaj równanie prostej przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ T (1;3)}\) która jest równoległa do prostej która przechodzi przez punkty \(\displaystyle{ A (1;3) ,B (3;-4)}\)
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2013, o 16:34 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Temat umieszczony w złym dziale.
lemoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 24 maja 2012, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 30 razy

Równanie prostej przechodzącej przez punkt.

Post autor: lemoid »

Wiedząc, że prosta ma przechodzi przez dwa punkty \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\):
\(\displaystyle{ y=ax+b}\)
Podstawiamy współrzędne punktów \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) i otrzymujemy układ równań, z którego otrzymujemy równanie tej prostej

Prosta przechodząca przez punkt \(\displaystyle{ T}\) - wiemy, że jej współczynnik kierunkowy musi być równy współczynnikowi kierunkowemu (a) prostej przechodzącej przez \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\). Po tym podstawiamy współrzędne punktu \(\displaystyle{ T}\) i otrzymujemy szukaną prostą
ODPOWIEDZ