Suma wektorów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
packard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 3 gru 2012, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 23 razy

Suma wektorów

Post autor: packard »

Witam

Mam problem z następującym zadaniem:

Wyznaczyć sumę dwóch sił, jeśli dane sa ich wartości\(\displaystyle{ F _{1} =15N}\)oraz\(\displaystyle{ F _{2}=25N}\), a kąt zawarty między nimi \(\displaystyle{ \alpha =120 ^{o}}\)

Stworzyłem do tego odpowiedni rysunek:


Wektory przedstawiłem następująco
\(\displaystyle{ F _{1}=12,5}\) \(\displaystyle{ \overline{i}}\) \(\displaystyle{ +}\) \(\displaystyle{ 7,5 \sqrt{3}}\) \(\displaystyle{ \overline{j}}\)

\(\displaystyle{ F _{2}}\) = \(\displaystyle{ 25}\) \(\displaystyle{ \overline{i}}\) \(\displaystyle{ +}\) \(\displaystyle{ 0}\) \(\displaystyle{ \overline{j}}\)

Następnie

\(\displaystyle{ \overline{F}=\overline{ F_{1} } + \overline{ F_{2} } = (12,5+25)\overline{i} + (7,5 \sqrt{3})\overline{j}}\)

I tutaj pytanie, czy powyższe rozwiązanie(rysunek wraz z obliczeniami) jest dobrze?
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Suma wektorów

Post autor: cosinus90 »

Nie. Po pierwsze, w pierwszym wektorze zwrot jest ujemny, dlatego pierwszy składnik powinien być ze znakiem minus. Po drugie, wartości się nie zgadzają (suma kwadratów nie daje modułu o wartości 15). Drugi wektor dobrze.
Awatar użytkownika
lackiluck1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 205
Rejestracja: 20 lis 2009, o 08:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wola
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 44 razy

Suma wektorów

Post autor: lackiluck1 »

Poza tym wypadało by podać wartość siły wypadkowej.
packard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 3 gru 2012, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 23 razy

Suma wektorów

Post autor: packard »

A więc poprawka:

\(\displaystyle{ F _{1}=-7,5}\) \(\displaystyle{ \overline{i}}\) \(\displaystyle{ +}\) \(\displaystyle{ 7,5 \sqrt{3}}\) \(\displaystyle{ \overline{j}}\)

\(\displaystyle{ F _{2}}\) = \(\displaystyle{ 25}\) \(\displaystyle{ \overline{i}}\) \(\displaystyle{ +}\) \(\displaystyle{ 0}\) \(\displaystyle{ \overline{j}}\)

Następnie

\(\displaystyle{ \overline{F}=\overline{ F_{1} } + \overline{ F_{2} } = (-7,5+25)\overline{i} + (7,5 \sqrt{3})\overline{j}}\)

Stąd wartośći siły wypadkowej \(\displaystyle{ F= \sqrt{(17,5)^2 + (7,5 \sqrt{3})^2 } \approx 21,79}\)

W odpowiedziach mam, że F=20N, więc nie wiem co jest grane
GluEEE
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 924
Rejestracja: 30 gru 2012, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Całkonacja
Podziękował: 227 razy
Pomógł: 14 razy

Suma wektorów

Post autor: GluEEE »

Nawet z reguły trójkąta mówi, że masz dobry wynik. Jeszcze sprawdzone Wolframem:
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Suma wektorów

Post autor: cosinus90 »

Jasne, Twój wynik jest jak najbardziej poprawny.
ODPOWIEDZ