GPS, przeliczanie współrzędnych, śledzenie punktu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Marrbacca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 14 lis 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Liski
Podziękował: 1 raz

GPS, przeliczanie współrzędnych, śledzenie punktu

Post autor: Marrbacca »

Witam,
chciałbym prosić o pomoc w wyszukaniu materiałów tłumaczących w przystępny sposób jak dokładnie i szybko wyliczyć kiedy kamera będąca w jednym punkcie w przestrzeni zostanie skierowany na drugi punkt w przestrzeni.
Przykładowo, mam dwa punkty (długość i szerokość geograficzną, oraz wysokość nad poziomem morza). Jeden z tych punktów jest stały, drugi (ja) może się poruszać.
Mam też dane w którą stronę skierowana jest kamera (azymut, odchylenie od pionu), oraz dane ekranu i kamery (czyli wysokość i szerokość, oraz kąt widzenia).
Chcę wiedzieć kiedy znacznik poszukiwanego punktu pojawi się na ekranie i w jakiej pozycji tego ekranu go narysować.
Z tego co wiem, najdokładniejszym i szybkim sposobem będzie obliczanie tego macierzowo, ale nie wiem pod jakimi hasłami szukać tego typu zagadnień i książek. Nie chodzi mi o gotowce, ale bardziej o podstawy teoretyczne do obliczania tego typu zadań.
Mam nadzieję, że to odpowiedni dział na tego typu pytania i będę ogromnie wdzięczny za jakiekolwiek naprowadzenie mnie na odpowiedni trop.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

GPS, przeliczanie współrzędnych, śledzenie punktu

Post autor: steal »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Poczytaj o filtrze Kalmana.
ODPOWIEDZ