Wierzchołek kwadratu i oś symetrii - błąd

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
probena
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2012, o 20:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Wierzchołek kwadratu i oś symetrii - błąd

Post autor: probena »

Witam. Czy słusznie twierdze że w tym zadaniu może być błąd?
Polecenie: " W kwadracie \(\displaystyle{ ABCD}\) dane są wierzchołek \(\displaystyle{ A = (1, -2)}\) i środek symetrii \(\displaystyle{ S = (2,1)}\). Oblicz pole kwadratu \(\displaystyle{ ABCD}\)."

Wszystko licząc normalnie wychodzi, ale... czy stwierdzenie 'kwadrat' jest tutaj prawidlowe? Powstanie taki kwadrat? Sprawdzałem to mniej wiecej tak:
- Z wektorów obliczylem wspołrzędne punktu \(\displaystyle{ C (3,4)}\)
- Obliczylem prostą na ktorej leżą punkty \(\displaystyle{ AC}\) i wyznaczylem prostą prostopadłą
- Obliczyłem długość odcinka \(\displaystyle{ AS}\)
- na prostej prostopadłej długość odcinka \(\displaystyle{ SB=SD}\) i powstało równanie kwadratowe, wszystko ładnie wyszło, liczby całkowite, zaznaczając na wykresie powstała oto ta figura:


Jeśli dobrze pomyśle to powinien powstać jakoś kwadrat, może zrobiłem błąd w obliczeniach? Potrafi ktoś to sensownie wytłumaczyć?
Ostatnio zmieniony 14 mar 2013, o 10:30 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wierzchołek kwadratu i oś symetrii - błąd

Post autor: piasek101 »

\(\displaystyle{ |AS|}\) to połowa przekątnej - i po zadaniu-bo masz wzór na pole kwadratu z przekątnymi.
probena
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2012, o 20:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Wierzchołek kwadratu i oś symetrii - błąd

Post autor: probena »

Kolego piasek101 przeczytaj uważnie cały post i wtedy odpowiadaj, dobrze wiem jak obliczyć to zadanie, aczkolwiek nie wiem czy sformułowanie 'kwadrat' tutaj pasuje, i nad tym własnie koncypuję.

Edit~~ Temat do usunięcia. Problem rozwiązany.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wierzchołek kwadratu i oś symetrii - błąd

Post autor: piasek101 »

Wbrew pozorom czytałem (dokładnie) - zobaczyłem, że robisz problem ,,z niczego" i napisałem co napisałem.
probena
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2012, o 20:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Wierzchołek kwadratu i oś symetrii - błąd

Post autor: probena »

To w takim razie chyba masz problemy ze zrozumieniem tekstu czytanego... Nie z niczego, bo skoro taki kwadrat by nie istniał to całe zadanie zawiera błędną treść, co skutkuje anulowaniem go dajmy na to maturze
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wierzchołek kwadratu i oś symetrii - błąd

Post autor: piasek101 »

Dwa różne punkty z których jeden jest środkiem symetrii a drugi wierzchołkiem - jednoznacznie wyznaczają kwadrat. Więc o żadnym błędzie nie mogło być mowy - dlatego napisałem co napisałem. Ps. Wycieczki o rozumieniu tekstu to sobie daruj - sam go przecież ,,zrozumiałeś".
ODPOWIEDZ