Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
lsk14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 mar 2013, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: lsk14 »

Znaleźć równanie normalne płaszczyzny przechodzącej przez \(\displaystyle{ p=(1,-3,2)}\) i zawierającą prostą o równaniach krawędziowych \(\displaystyle{ \begin{cases} 3x-y+2z+1=0 \\ x-3y+z=0 \end{cases}}\). Największe problemy mam z tym podwójnym równaniem krawędziowym , co to oznacza?
bo w sumie to w tym wzorze jest już chyba zawarta odpowiedź
Jeśli dana jest prosta l w postaci krawędziowej:
\(\displaystyle{ \begin{cases}A_1x + B_1y + C_1y + D_1 = 0 \\ A_2x + B_2y + C_2y + D_2 = 0 \end{cases}}\)
to pęk płaszczyzn przechodzących przez tę prostą wyraża się wzorem: \(\displaystyle{ A_1x + B_1y + C_1y + D_1 + k(A_2x + B_2y + C_2y + D_2) = 0}\)
Prosiłbym chociaż o drobne podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2013, o 16:50 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a (indeksy dolne). Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm . Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
mlody3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 1 mar 2012, o 01:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 24 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: mlody3k »

Postać krawędziowa prostej, jak zauważyłeś zawiera równania dwóch płaszczyzn (w twoim przypadku są to płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi_1:3x-y+2z+1=0}\) i \(\displaystyle{ \pi_2:x-3y+z=0}\)). Prosta zadawana przez tę postać jest przecięciem tych płaszczyzn. Dość intuicyjne.

A co do twojego zadania: Jak zwykle przy tego typu przykładach rozwiązań jest mnóstwo, chociażby przez twój pęk płaszczyzn, ale ja nigdy nie lubiłem się w to bawić, więc moje rozwiązanie byłoby takie:
1. Znalazłbym wektor kierunkowy twojej prostej - czyli równoległy do niej, a co za tym idzie - wektor równoległy do szukanej płaszczyzny
Ukryta treść:    
2. Znalazłbym dowolny punkt \(\displaystyle{ p_1}\) należący do zadanej prostej (a co za tym idzie - również do płaszczyzny)
Ukryta treść:    
3. Teraz miałbym dwa punkty \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ p_1}\) oraz wektor \(\displaystyle{ \vec{N}}\). Wyprodukowałbym jeszcze jeden wektor \(\displaystyle{ \vec{N_1}}\) zaczepiony między punktami \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ p_1}\).
Ukryta treść:    
4. W efekcie miałbym dwa wektory które są równoległe do twojej poszukiwanej płaszczyzny.
Ukryta treść:    
5. Iloczyn wektorowy między powyższymi wektorami byłby wektorem prostopadłym do jednego i do drugiego - czyli prostopadłym do płaszczyzny. Otrzymałbyś zatem wektor normalny szukanej płaszczyzny.
Ukryta treść:    
6. Mając wektor normalny i punkt - masz już wszystko czego potrzebujesz do stworzenia równania szukanej płaszczyzny

I koniec zadania
lsk14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 mar 2013, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: lsk14 »

a można wyznaczyć dowolne dwa punkty na prostej i po prostu znaleźć równanie przechodzące przez 3 punkty ?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: »

Rozwiązanie jest natychmiastowe - każda płaszczyzna zawierająca podaną prostą ma równanie postaci:
\(\displaystyle{ 3x-y+2z+1+k\cdot ( x-3y+z)=0}\) (dla pewnego \(\displaystyle{ k}\))
Z tego pęku płaszczyzn wybieramy tę, która zawiera punkt \(\displaystyle{ (1,-3,2)}\) - wystarczy więc sprawdzić dla jakiego \(\displaystyle{ k}\) ten punkt spełnia powyższe równanie.

Q.
lsk14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 mar 2013, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: lsk14 »

dla \(\displaystyle{ k=- \frac{11}{12}}\) jednak nie wychodzi mi z tego płaszczyzna przecinająca nasz punkt.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: »

Zastanów się dobrze - dobierasz \(\displaystyle{ k}\) w ten sposób, żeby punkt spełniał to równanie, a następnie stwierdzasz, że dla dobranego \(\displaystyle{ k}\) punkt nie spełnia równania? Nie wydaje Ci się to zupełnie bez sensu?

Sprawdź jeszcze raz swoje rachunki.

Q.
lsk14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 mar 2013, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: lsk14 »

Tak , mój błąd, dzięki. Istnieje tylko jedna taka płaszczyzna ? Jak sprawdzić czy ta prosta należy do tej płaszczyzny ? Czy to co napisałem wcześniej o tych 3 punktach jest błędem ? Te pytania zadałem dlatego bo że tym moim sposobem wyszła płaszczyzna x=1 co chyba jest prawdą.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: »

Jeśli punkt nie należy do prostej (a tu nie należy), to owszem: prosta i punkt jednoznacznie wyznaczają płaszczyznę.

Oczywiście nie ma potrzeby sprawdzać czy dana prosta należy do znalezionej płaszczyzny, bo przecież wybraliśmy ją z pęku płaszczyzn zawierających tę prostą.

Oczywiście też można było wyznaczyć dwa dowolne punkty prostej i mając trzy punkty wyznaczyć równanie płaszczyzny, ale to zajmuje dużo więcej czasu. Wynik wychodzi jednak dokładnie taki sam.

Q.
lsk14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 mar 2013, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: lsk14 »

Może rozwiązałeś te zadanie? jak tak mógłbyś podać równanie tej płaszczyzny ? czy punkty \(\displaystyle{ p=(1,61), (1,1,2)}\) chyba nie bo powinny spełniać oba równania prostej ?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: »

Ale w czym jest problem? Jeśli znajdziesz prawidłowe \(\displaystyle{ k}\), to wystarczy wstawić to \(\displaystyle{ k}\) do równania pęku płaszczyzn i uporządkować - otrzymasz wtedy równanie szukanej płaszczyzny.

A pytania o punkty nie zrozumiałem, zapomniałeś użyć jakiegoś czasownika.

Q.
lsk14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 mar 2013, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Równanie płaszczyzny zawierającej punkt

Post autor: lsk14 »

tak zapomniałem napisać : należą.
Równanie płaszczyzny znalazłem \(\displaystyle{ \frac{25}{12}x+ \frac{21}{12}y+ \frac{13}{12}z+1}\)
Te wszystkie pytania zadaję by rozwiać wątpliwości.-- 14 mar 2013, o 14:26 --możesz rozwiać moją ostatnią wątpliwość czy te punkty co wyżej napisałem należą do tej prostej ?
ODPOWIEDZ