Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
matfka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 19 sty 2013, o 11:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 3 razy

Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Post autor: matfka »

Napisz równanie parametryczne i kierunkowe prostej będącej dwusieczną kąta utworzonego przez proste
\(\displaystyle{ l _{1}:\left\{\begin{matrix}
x+2y-z+4=0\\
y+z-3=0
\end{matrix}\right.}\)


\(\displaystyle{ l _{2}:\left\{\begin{matrix}
2x-y-2z+8=0\\
x+2y+2z-5=0
\end{matrix}\right.}\)


Obliczyłam punkt przecięcia się tych prostych \(\displaystyle{ P=(-1,0,3)}\) no i ten punkt będzie należał również do dwusiecznej którą oznaczę \(\displaystyle{ k}\)
i teraz pewnie potrzebuje wektora równoległego do \(\displaystyle{ k}\) tylko to jest moje pierwsze zadanie z geometri analitycznej i nie bardzo wiem jak go znaleźć

Myślę, że mogę to zrobić tak, że porównam odległości punktu leżącego na prostej \(\displaystyle{ k}\) niech to będzie \(\displaystyle{ P _{0} =(x,y,z)}\) wzór na odległość punktu od prostej to \(\displaystyle{ d(P_{0},l_{1})=\frac{\left \| PP_{0}\times v \right \|}{\left \| v \right \|}}\) \(\displaystyle{ PP _{0} =[x+1,y,z-3]}\) i tutaj pytanie czy \(\displaystyle{ v}\) będzie taki sam w przyp \(\displaystyle{ l _{1}}\) i \(\displaystyle{ l _{2}}\) i jak wygląda ten \(\displaystyle{ v}\)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2013, o 20:15 przez matfka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Post autor: Gadziu »

A wiesz co to jest dwusieczna?
matfka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 19 sty 2013, o 11:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 3 razy

Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Post autor: matfka »

Tak. Wyżej napisałam co wymyśliłam
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Post autor: Gadziu »

No w dobrą stronę idziesz:) Dwusieczna jest zbiorem takich punktów, które są równo odległe od ramion kąta, więc musisz porównać obie odległości i wyliczyć. Inny sposób, który mi właśnie do głowy przyszedł to znaleźć dwie proste prostopadłe do \(\displaystyle{ l_{1}, l_{2}}\) takie, że będą równo odległe od wierzchołka kąta i punkt przecięcia tych prostych będzie twoim drugim szukanym punktem na prostej \(\displaystyle{ k}\).
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Post autor: lukasz1804 »

Można jeszcze inaczej (to też moje spostrzeżenie niejako na bieżąco).

Zauważ, że co prawda przekątna w równoległoboku nie jest na ogół zawarta w dwusiecznej kąta, ale w rombie fakt ten ma już miejsce.

Mając dane dwa wektory kierunkowe \(\displaystyle{ \vec{u}, \vec{v}}\) prostych nie mamy pewności, że mają one jednakową długość. W razie gdyby były różnej długości możemy jednak rozważyć odpowiednie wektory unormowane \(\displaystyle{ \vec{u_1}=\frac{1}{\|\vec{u}\|}\vec{u}, \vec{v_1}=\frac{1}{\|\vec{v}\|}\vec{v}}\) (tzn. każdy z wektorów wystarczy podzielić przez jego długość). Oczywiście kąt między tymi wektorami unormowanymi \(\displaystyle{ \vec{u_1}, \vec{v_1}}\) jest taki sam jak kąt między danymi na początku wektorami \(\displaystyle{ \vec{u}, \vec{v}}\).
Jako wektory dwusiecznych wystarczy rozważyć \(\displaystyle{ \vec{u_1}+\vec{v_1}, \vec{u_1}-\vec{v_1}}\).
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Post autor: Gadziu »

Też fajne I za to uwielbiam matematykę, jeden problem, a wiele sposobów rozwiązania. No to teraz sobie wybierz jakim sposobem chcesz rozwiązać
matfka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 19 sty 2013, o 11:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 3 razy

Jak znaleźć równanie dwusiecznej?

Post autor: matfka »

Dziękuję Panom pięknie za pomoc
ODPOWIEDZ