Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: Math_s »

W trójkącie ABC dany jest punkt A(-3,-2) oraz równania środkowych y=5x-1, y= 0,25x-0,75. Oblicz współrzędne punktów B i C.

Wektorami?-- 8 lut 2013, o 19:40 --PLS pomocy
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: bb314 »

Środkowa jest prostopadła do boku (np. AB) i przechodzi przez jego środek. Więc B leży po drugiej stronie środkowej w takiej samej odległości od niej co A. Ja wyznaczyłabym równanie prostej prostopadłej do środkowej, przechodzące przez A, obliczyła odległość A od środkowej i w takiej samej odległości od środkowej znalazłabym B należące do prostej prostopadłej.
Podobnie z drugą środkową i wierzchołkiem C.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: Math_s »

Ale moment dlaczego środkowa jest prostopadła? A nie symetralna jest prostopadła? Bo środkowa dzieli przecież bok na pół, ale wychodzi z wierzchołka "na przeciwko", wg mnie nie musi iść pod kątem prostym. Tak?
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: bb314 »

Sooooooooooooooooory.
Pozajączkowało mi się. Napisane jest „środkowe”, a ja cały czas widziałam „symetralne”.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: Math_s »

Każdemu się zdarza, masz jakiś pomysł, bo ja tak kombinuję ze wzoru na środek odcinka, to na środek ciężkości trójkąta, ale w tym z kolei zastanawia mnie skąd się wzięło, że \(\displaystyle{ S(x,y)= \frac{a+b+c}{3}, \frac{d+e+f}{3}}\), gdzie \(\displaystyle{ A(a,d), B(b,e), C(c,f)}\)
Help
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: anna_ »

Skorzystaj z tego, że środkowe trójkąta przecinają się w jednym punkcie. Dzieli on każdą z nich w stosunku 2:1 licząc od wierzchołka.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: Math_s »

tak też to wiem i próbowałam wektorami, tyle, że policzyłam punkt na odcinku AC i co dalej...
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: norwimaj »

Math_s pisze: ale w tym z kolei zastanawia mnie skąd się wzięło, że \(\displaystyle{ S(x,y)= \frac{a+b+c}{3}, \frac{d+e+f}{3}}\), gdzie \(\displaystyle{ A(a,d), B(b,e), C(c,f)}\)
Wzór ten można wyprowadzić korzystając ze wzoru na podział odcinka w danym stosunku.

Gdy już ten wzór mamy, to możemy napisać układ równań. (stosuję wygodniejsze dla mnie oznaczenia)

\(\displaystyle{ \begin{cases}
y_B=5x_B-1\\
y_C=0{,}25x_C-0{,}75\\
\frac13(y_A+y_B+y_C)=5\cdot\frac13(x_A+x_B+x_C)-1\\
\frac13(y_A+y_B+y_C)=0{,}25\cdot\frac13(x_A+x_B+x_C)-0{,}75
\end{cases}}\)


Ostatnie dwa równania mnożymy stronami przez \(\displaystyle{ 3}\). Następnie od trzeciego równania odejmujemy pierwsze i od czwartego drugie. Wtedy równanie drugie i trzecie pozwala wyliczyć punkt \(\displaystyle{ C}\), a pozostałe dwa punkt \(\displaystyle{ B}\)

Co prawda anna_ zaproponowała bardziej geometryczne rozwiązanie, ale pod względem ilości rachunków to chyba nie jest bardziej pracochłonne.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: Math_s »

Ok,dzięki tyle, że jakie jest to rozwiązanie z wektorami, o którym wspomniała anna_ ? . .
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: norwimaj »

Zrób rysunek tego trójkąta i jego środkowych. Następnie odbij rysunek symetrycznie względem punktu przecięcia boku \(\displaystyle{ BC}\) ze środkową opuszczoną z punktu \(\displaystyle{ A}\). Wtedy punkty \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ C}\) leżą na przecięciach środkowych i ich obrazów w symetrii.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: Math_s »

Ahaa,dzięki za pomoc prawie dochodzę do ładu z tym wzorem na środek odcinka, ale tymi Waszymi metodami będzie pewniej. Dziękuję
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: anna_ »

1. Policz współrzędne punktu \(\displaystyle{ P}\) przecięcia się danych środkowych (to jednocześnie punkt przecięcią środkowej poprowadzonej z wierzchołka \(\displaystyle{ A}\))
2. Równanie środkowej z wierzchołka \(\displaystyle{ A}\)
3. Współrzędne środka odcinka \(\displaystyle{ BC}\)
4. Wspólrzedne wierzchołków \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ C}\)
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Środkowe trójkąta. Znajdź punkty.

Post autor: Math_s »

ja w sumie zrobiłam tak, że ze wzoru na środek odcinka mam 4 układy równan dwa na x dwa na y i cos tam wychodzi, dodatkowo wychodza mi jeszcze punkty przeciecia z bokami, ale nie mam do tego odp, po przeliczeniu jak mowicie na pewno bd wiedziec czy mam dobry wynik.
ODPOWIEDZ