kierunek a zwrot wektora

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Kamil887
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 9 sty 2013, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

kierunek a zwrot wektora

Post autor: Kamil887 »

Witam. Jestem w pierwszej klasie LO i mam problem z pogodzeniem dwóch podręczników otóż w podręczniku szkolnym (i większości innych) mówi się o wektorze, jako o obiekcie, który mam długość, kierunek i zwrot. Z kolei w znanej książce Podstawy Fizyki nie ma mowy o zwrocie. Jak to rozumieć?
np: w książce szkolnej jest napisane, że wektor przeciwny do wektora a jest wektor o przeciwnym zwrocie i tym samym kierunku, czyli wektor –a.
Z kolei w Resnick-u wektor -a to wektor o takiej samej długości jak wektor a lecz o przeciwnym kierunku.
Proszę o dokładne wyjaśnienie problemu.
Dziękuje
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

kierunek a zwrot wektora

Post autor: yorgin »

Zgodnie z moją wiedzą każdy wektor cechują trzy wielkośći

kierunek
zwrot
wartość

Wartość można interpretować jako długość, j/w napisałeś.

Kierunek wektora jest to prosta, na której ten wektor leży. Wszystkie wektory o współrzędnych \(\displaystyle{ [a,a]}\) gdzie \(\displaystyle{ a}\) jest dowolną liczbą rzeczysistą niezerową, mają ten sam kierunek - leżą na prostej \(\displaystyle{ y=x}\). Nie ma więc mowy o przeciwnych kierunkach, chyba że istnieje taka definicja - ale ja jej nie znam.

Zwrot jest cechą mówiącą, w którą stronę na prostej kierunkowej jest skierowany wektor. Pokrywa się to z definicją z Twojej szkolnej książki.
Tulio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 125
Rejestracja: 3 cze 2012, o 00:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 24 razy

kierunek a zwrot wektora

Post autor: Tulio »

Wektor ma kierunek zwrot i długość. Czasem kierunek rozumie się jako "kierunek ze zwrotem" więc dlatego może być niewymieniony. Natomiast wektor -a to wektor o tym samym kierunku, długości, ale przeciwnym zwrocie.

Narysuj sobie przykładowy wektor \(\displaystyle{ v=\left[ a,b\right]}\) w zeszycie i wektor \(\displaystyle{ -v=\left[ -a,-b\right]}\). Będą miały tą samą długość, będą szły po tej samej rodzinie linii równoległych (będą równoległe), ale będą wskazywać w dwie różne strony.

Edit: yorgin mnie ubiegł
Kamil887
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 9 sty 2013, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

kierunek a zwrot wektora

Post autor: Kamil887 »

Ciekawe jest to że pod hasłem kierunek wektora na Wikipedii jest tylko hasło w języku polskim i jakim innym a np; kierunek i długość jest prawie we wszystkich językach. może w innych krajach jest inaczej wiecie coś na ten temat?
Możesz mieć racje Tulio mówiąc że czasem kierunek rozumie się jako "kierunek ze zwrotem" znalazłem takie wyjaśnienie w jednej z książek z fizyki co myślicie na ten temat?
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2430
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

kierunek a zwrot wektora

Post autor: siwymech »

Zwrot to koniec wektora oznaczony strzałką!
Kierunek- prosta na której leży wektor.
Xardas666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2015, o 11:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

kierunek a zwrot wektora

Post autor: Xardas666 »

Oczywiście wynika to stąd, że w polskiej literaturze wyróżnia się trzy wielkości charakteryzujące wektory (co moim zdaniem jest totalnie bez sensu), a w literaturze anglojęzycznej dwie (w zupełności wystarczające). W polskiej literaturze wiele rzeczy jest inaczej, na przykład nie używa się sekansów, które niejednokrotnie ułatwiają pracę... A "Podstawy fizyki" to książka anglojęzyczna.
ODPOWIEDZ