znajdź punkt P

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
1608
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 133 razy
Pomógł: 1 raz

znajdź punkt P

Post autor: 1608 »

Na prostej o równaniu \(\displaystyle{ y = x - 8}\) znajdź punkt p taki że długość odcinka stycznej poprowadzonej z punktu P do okręgu \(\displaystyle{ x^{2} + y^{2} -14x + 2y + 14 = 0}\) jest dwa razy większa od odległości punktu P od okręgu.

No więc rozrysowałam sobie wszystko, wiem że będą cztery styczne czyli dwa takie punkty P na tej prostej, policzyłam środek, promień i punkty przecięcia się prostej z okręgiem. Dalej próbowałam szukać punktów przez układanie równań [np odledłość punktów na okręgu do środka jest równa promieniowi] ale zawsze mam za dużo niewiadomych...

Bardzo proszę o pomoc !
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

znajdź punkt P

Post autor: 777Lolek »

niech \(\displaystyle{ E}\) to będzie ten punkt na prostej i na okręgu, najmniej odległy od punktu \(\displaystyle{ P}\). Zapewne dostałe/aś (używasz formy "policzyłam" mając zaznaczoną płeć męską w profilu ) dwie możliwości:
\(\displaystyle{ E = \left(3\sqrt{2} + 7; 3\sqrt{2} - 1\right) \vee E = \left(-3\sqrt{2} + 7; -3\sqrt{2} - 1\right)}\)

No i rzeczywiście.. wygląda na to jakoby było tutaj za mało danych. Po brzydkich przekształceniach doszedłem do czegoś takiego (przyjmując \(\displaystyle{ F}\) - punkt w którym styczna dotyka okręgu).

\(\displaystyle{ \begin{cases} x_P^2 + x_Px_F - (20 \pm 6\sqrt{2})x_P - 7y_F + x_Py_F + 66 \mp 60\sqrt{2} = 0\\ x_F^2 + y_F^2 - 14x_F + 2y_F + 14 = 0 \end{cases}}\)

no i można z teog dojść do jednego równania z \(\displaystyle{ x_F}\) oraz \(\displaystyle{ x_P}\) , ale chyba nic więcej Ewentualnie mogłem się pomylić w rachunkach ale wniosek myślę pozostałby ten sam.

Może spróbuj skorzystać z faktu, iż punkty \(\displaystyle{ P}\) i \(\displaystyle{ F}\) leżą na stycznej, tzn \(\displaystyle{ y_{P,F} = ax_{P,F} + b}\)

do tego dokładając fakt, że \(\displaystyle{ y_P = x_P - 8}\) . Można dojść że \(\displaystyle{ x_P = \frac{b+8}{1-a}}\) oraz że \(\displaystyle{ y_P = \frac{8a + b}{1-a}}\) . Te współczynniki \(\displaystyle{ a,b}\) to współczynniki prostej przechodzącej przez punkty \(\displaystyle{ F,P}\) .
1608
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 133 razy
Pomógł: 1 raz

znajdź punkt P

Post autor: 1608 »

Liczyłam tak samo, ze stycznymi też już próbowałam. W odpowiedziach są normalne punkty nie wiem co jest nie tak...
Polecam zbiór zadan Dróbki!
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

znajdź punkt P

Post autor: 777Lolek »

pokombinowałbym jeszcze z bokami \(\displaystyle{ EF}\) , \(\displaystyle{ ES}\) , \(\displaystyle{ FS}\) , \(\displaystyle{ PE}\) i \(\displaystyle{ PF}\) . Może będą jakieś dające coś trójkąty, kąty..
Ale to nie na mą głowę w tym tygodniu.
1608
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 133 razy
Pomógł: 1 raz

znajdź punkt P

Post autor: 1608 »

Dopiero dzisiaj się zorientowałam że tam tworzy się trójkąt właściwie tylko z jedną nie wiadomą...jednak zadanie jest banalne ;p
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

znajdź punkt P

Post autor: 777Lolek »

hm, więc który to? - już się dalej nie wgłębiałem.
1608
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 133 razy
Pomógł: 1 raz

znajdź punkt P

Post autor: 1608 »

Wystarczyło tylko tyle:
AU
AU
Ql0BL.png (10.91 KiB) Przejrzano 88 razy
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

znajdź punkt P

Post autor: 777Lolek »

Hah. No jasne Ide sie kajać;o
ODPOWIEDZ