Przecięcie prostej z prostymi stworzonymi przez trójkąt

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
kocurinio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2010, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: pieńsk
Podziękował: 7 razy

Przecięcie prostej z prostymi stworzonymi przez trójkąt

Post autor: kocurinio »

Witam
Nie jestem pewien czy piszę w odpowiednim dziale, proszę o pomoc w dokończeniu zadania

Polecenie: Niech będzie dany trójkąt o wierzchołkach \(\displaystyle{ A=(-6,-8), B=(2,16), C=(-14,10)}\) oraz prosta \(\displaystyle{ k}\) o równaniu \(\displaystyle{ y=2x+12}\). Znaleźć punkty przecięcia prostej \(\displaystyle{ k}\) z prostymi: \(\displaystyle{ k_1}\)-prostą zawierającą bok \(\displaystyle{ AB}\) trójkąta, \(\displaystyle{ k_2-BC, k_3-AC}\). Wykonać ilustację geometryczną.

Narysowałem sobie układ współrzędnych i zaznaczyłem na nim punkty \(\displaystyle{ A,B,C}\), które stworzyły trójkąt.
W jaki sposób obliczyć prostą \(\displaystyle{ k}\)? Wystarczy(pewnie nie o to chodzi) obliczyć ją jak zwykłe równanie(np. w tabelce), nanieść na układ współrzędnych i odczytać punkty przecięcia? Z góry dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony 7 gru 2012, o 16:12 przez pyzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

Przecięcie prostej z prostymi stworzonymi przez trójkąt

Post autor: 777Lolek »

niee, taka tabelka to lipa ;P

po 1. wyznacz równania prostych \(\displaystyle{ k_{1,2,3}}\) , podstawiając pod \(\displaystyle{ y = ax+b}\) (dla każdej prostej masz dwa takie równania, bo każda prosta przechodzi przez dwa punkty trójkąta). Następnie przyrównaj \(\displaystyle{ 2x + 12}\) do każdej z w/w prostych.
kocurinio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2010, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: pieńsk
Podziękował: 7 razy

Przecięcie prostej z prostymi stworzonymi przez trójkąt

Post autor: kocurinio »

albo juz nic
ODPOWIEDZ