Koło i okrąg w układzie współrzędnych

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
wyzerka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2012, o 16:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: widnokrąg

Koło i okrąg w układzie współrzędnych

Post autor: wyzerka »

Witam ! Mam problem z zadniem z tematu okrąg i koło w układzie współrzędnych. Mam podany plan, jak nalezy to zadanie rozwiązać,, ale mimo wszystko nie wychodzi mi poprawne rozwiązanie . Baardzo serdecznie proszę o pomoc !

Napisz równanie okręgu przechodzącego przez punkty \(\displaystyle{ A,B,C}\) jeśli : \(\displaystyle{ A(1,5), B(8,-2),C(9,1)}\)

1) Napisz równanie prostej \(\displaystyle{ AB}\) i \(\displaystyle{ BC}\) oraz wyznacz środki tych prostych \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ Y}\)
2) Wyznacz rówanienie symetralnej \(\displaystyle{ l}\) i \(\displaystyle{ k}\)
3) Oblicz promień \(\displaystyle{ R}\)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2012, o 10:20 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Lepiej pasuje do Geometrii analitycznej. Używaj LaTeX-a do zapisu wyrażeń matematycznych.
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Koło i okrąg w układzie współrzędnych

Post autor: mmoonniiaa »

Pokaż to swojego rozwiązanie, może robisz gdzieś tylko niewielki błąd.
Do równania okręgu musisz podstawić współrzędne tych trzech punktów, otrzymasz układ trzech równań z trzema niewiadomymi.
wyzerka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2012, o 16:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: widnokrąg

Koło i okrąg w układzie współrzędnych

Post autor: wyzerka »

Tak to rozwiązanie mam, ale problem polega na tym , że muszę zrobić to zadanie 2 sposobami, z układem zrobiłam, ale nie mogę dojśc do rozwiązania według planu, który podałam wyżej
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Koło i okrąg w układzie współrzędnych

Post autor: mmoonniiaa »

Równanie prostej \(\displaystyle{ AB}\) otrzymasz podstawiając współrzędnej punktów do wzoru: \(\displaystyle{ y=ax+b}\). Podobnie dla prostej \(\displaystyle{ BC}\).
Współrzędne środka odcinka \(\displaystyle{ AB}\) według wzoru: \(\displaystyle{ \left( \frac{x_A+x_B}{2} ; \frac{y_A+y_B}{2} \right)}\)
Do symetralnej przyda się warunek prostopadłości dwóch prostych.
ODPOWIEDZ