wyznaczyć wierzchołek trójkąta

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
Arcymistrz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 9 sty 2012, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 3 razy

wyznaczyć wierzchołek trójkąta

Post autor: Arcymistrz »

Dany jest trójkąt \(\displaystyle{ ABC, A(1,2), B(5,-1)}\) oraz punkt przecięcia wysokości \(\displaystyle{ H(3,1)}\). Wyznaczyć współrzędne wierzchołka \(\displaystyle{ C}\).

Można prosić o jakiś pomysł na rozwiązanie zadania?

Na razie wyznaczyłem równanie prostej \(\displaystyle{ AB}\), i potem prostopadła przechodząca przez \(\displaystyle{ C}\) do daje mi tyle, że wiem, że współrzędne wierzchołka to \(\displaystyle{ C(x, \frac{4}{3}x -3)}\). Dalej kombinowałem coś z polem, ale nie wychodzi.
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

wyznaczyć wierzchołek trójkąta

Post autor: loitzl9006 »

Może da się krócej, na razie proponuję tak:
Prosta \(\displaystyle{ AH}\) ma być prostopadła do prostej \(\displaystyle{ BC}\) (przechodzącej przez \(\displaystyle{ B}\)). W ten sposób wyznaczysz jednoznacznie równanie prostej \(\displaystyle{ BC}\). Potem wyznaczasz równanie prostej \(\displaystyle{ AC}\) jako prostej prostopadłej do pr. \(\displaystyle{ BH}\) i przechodzącej przez \(\displaystyle{ A}\). A potem to przyrównujesz równania prostych \(\displaystyle{ AC}\) i \(\displaystyle{ BC}\).
Awatar użytkownika
Arcymistrz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 9 sty 2012, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 3 razy

wyznaczyć wierzchołek trójkąta

Post autor: Arcymistrz »

Dzięki
ODPOWIEDZ