Rzutowanie prostokątne

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
kuba17f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2012, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kuba17f »


Proszę o pomoc bo nie wiem jak się za to zabrać.Z góry dziękuje za wszelką pomoc
szw1710

Rzutowanie prostokątne

Post autor: szw1710 »

Ja nie jestem specjalistą od geometrii wykreślnej. Dokładniej, w ogóle jej nie miałem. Ale z tego, co mogę się domyślić, na lewym rysunku mamy rzut rysunku poglądowego na płaszczyznę \(\displaystyle{ yz.}\) Więc w układzie \(\displaystyle{ xz}\) (II ćwiartka) powinieneś narysować rzut rysunku poglądowego na płaszczyznę \(\displaystyle{ xz}\). A na płaszczyźnie \(\displaystyle{ xy}\) tez odpowiedni rzut (na czym stoi ten rysunek).
kuba17f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2012, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kuba17f »

Dziekuję za pomoc ale, chodzi mi o to jak to przeniesc za pomocą cyrkla żeby zachować zgodność rzutów.Jak wykonać linie odnoszące(pomocnicze) ?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kruszewski »

Zamiast cyrkla użyłem siecznej pod kątem \(\displaystyle{ 45^o}\)okręgu dla każdego rzutu. Myślę, że to jest jasne.
A tu obrazek:

Czy pozostałe rzuty trzeba pokazać Koledze ?
Czy mają być na wszystkie sześć rzutni ?
Proszą zauważyć, że na jednej rzutni ten domek zasłania kopułę i stożkowy daszek nad basztą.
W.Kr.
kuba17f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2012, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kuba17f »

Wielkie dzięki.Ale mam jeszcze pytanie bo z tego wynika,chyba że wszystkich wymiarów nie da się przenieść za pomocą lini pomocniczych więc trzeba zmierzyć linijką tak??Jeśli się myle prosze mnie poprawić.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kruszewski »

Wszystkie wymiary są do "znalezienia" na każdym rzucie za pomocą rzutowanie, co znaczy, że przy pomocy liniału i cyrkla.
W.Kr.
kuba17f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2012, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kuba17f »

Aha,i ten rzut w ćwiartce yy nie powinien być narysowany w w ćwiartce xy bo tak jest na poglądowym.
I dziękuje bo już chyba zrozumiałem jak to się robi tylko ta ćwiartka mnie jeszcze dręczy.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kruszewski »

Niech Kolega zrobi taki zabieg. Proszę przeciąć to "półpudełko" wzdłuź osi "x", i otworzyś skrzydła tego pudełka. Wtedy otwierając stojące skrzydło, na lewo, zajmie onopołożenie w płaszczyźnie z-y, obracając się wokół osi "z". Natomiast poziome skrzydełko opuszczone wdół, czyli obrócone wokół osi "y" będzie pod skrzydełkiem pionowym wyznaczonym przez "z-x". I proszę teraz zauważyć, że oś - ta "krawędź 'x-x' jest i pozioma i pionowa. Czyli na załączonym w poście obrazku oś "w dół" nie jest osią y a osią x.
Rozjaśniłem coś ?
W.Kr.
kuba17f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2012, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rzutowanie prostokątne

Post autor: kuba17f »

Dziękuje już wszystko jasne.Temat zamknięty.
ODPOWIEDZ