Styczne do okręgu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
S_Olewniczak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 7 mar 2009, o 13:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 31 razy

Styczne do okręgu

Post autor: S_Olewniczak »

Witajcie, ostatnio postanowiłem sobie powtórzyć podstawy geometri analitycznej. Niedawno trafiłem na zadanie, które z pozoru wydało mi się łatwe, ale jak do niego się zabrałem skończłem z dość trudnym do rozwiązania układem dwóch równań kwadratowych. Oto treść zadania:

W ukłądzie wspólczędnych narysuj okrąg o równaniu \(\displaystyle{ \left( x+2\right) ^{2}+\left( y-3\right) ^{2}=4}\) oraz zaznacz punkt \(\displaystyle{ A=\left( 0,1\right)}\). Prosta o równaniu \(\displaystyle{ x=0}\) jest jedną ze stycznych do tego okręgu przochodzących przez punkt A. Wyznacz równaine drógiej stycznej do tego okręgu przechodzącej przez punkt A.

Moje pytanie brzmi: Jak rozwązać to zadanie w jakiś sprytny i prosty sposób?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Styczne do okręgu

Post autor: mat_61 »

Jeżeli coś robiłeś to napisz tutaj swoje próby rozwiązania tego zadania. Jeżeli zrobiłeś rysunek to rozwiązanie widać od razu.

Możesz np. zrobić tak:

1. Napisać równanie prostej przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ A}\), czyli \(\displaystyle{ y=ax+1}\)
2. Wstawić tą wartość do równania okręgu i dla otrzymanego równania kwadratowego znaleźć taką wartość \(\displaystyle{ a}\) dla której jest jedno rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 6 paź 2012, o 11:22 przez mat_61, łącznie zmieniany 1 raz.
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

Styczne do okręgu

Post autor: 777Lolek »

Na pewno wykonałeś dobry rysunek? Widać z niego od razu czym jest druga styczna przechodząca przez punkt \(\displaystyle{ A}\) .
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Styczne do okręgu

Post autor: norwimaj »

Z rysunku widać od razu, ale gdyby nie było widać ...

Jednym ze sposobów, które wydają mi się godne rozważenia, jest odbicie jednej ze stycznych w symetrii względem prostej przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ A}\) i przez środek okręgu. Może nie jest to bardzo krótkie rozwiązanie, ale za to unika równań kwadratowych.
Awatar użytkownika
S_Olewniczak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 7 mar 2009, o 13:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 31 razy

Styczne do okręgu

Post autor: S_Olewniczak »

777Lolek pisze:Na pewno wykonałeś dobry rysunek? Widać z niego od razu czym jest druga styczna przechodząca przez punkt \(\displaystyle{ A}\) .
Masz rację, pomyliłem się przy przepisywaniu treści A powinno mieć współrzędne \(\displaystyle{ A\left( 0, -1\right)}\), ale dzięki podpowiedzi mat_61, chyba wiem jak rozwiązać to zadanie. Oto mój pomysł(jeżeli źle myślę proszę poprawcie mnie):
Wiedząc, że styczna przechodzi prez a, mamy:
\(\displaystyle{ y=ax-1}\)
Podstawiając to do równania okręgu, otrzymujemy:
\(\displaystyle{ (a^2+1)x ^2+(4-8a)x+16=0}\)
Wiem, że możliwe jest tylko jedno rozwązanie, tak więc ∆ = 0(tego fragmentu jestem najmniej pewien). Tak więc liczę deltę:
\(\displaystyle{ ∆=-4a-3}\)
Tak więc a = -0,75
Na rysunku wszystko się zgadza. Więc chyba działa.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Styczne do okręgu

Post autor: mat_61 »

Po zamianie/poprawieniu współrzędnej punktu \(\displaystyle{ A}\) rozwiązanie na podstawie rysunku już nie jest takie oczywiste (choć bardzo pomocne przy sprawdzeniu).
Oczywiście rozwiązanie które przedstawiłeś jest poprawne (masz literówką, bo w rozwiązaniu punkt \(\displaystyle{ A}\) opisałeś małą literą). Ponadto Twoje stwierdzenie:
Wiem, że możliwe jest tylko jedno rozwiązanie
nie jest do końca poprawne. Rozwiązania tego układu równań mogą być dwa, jedno lub wcale. Natomiast nas interesuje taki przypadek, że rozwiązanie jest jedno (bo styczna ma jeden punkt wspólny z okręgiem) i stąd warunek \(\displaystyle{ \Delta=0}\).
ODPOWIEDZ