Podział odcinka na trzy części

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
madzix2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 14:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Podział odcinka na trzy części

Post autor: madzix2 »

Witam! mam problem z zadaniem:

Dany jest odcinek o końcach \(\displaystyle{ A=(-1,-7)}\), \(\displaystyle{ B=(3,-11)}\). Wyznacz punkty \(\displaystyle{ P}\) i \(\displaystyle{ R}\) dzielące odcinek \(\displaystyle{ AB}\) na trzy równe części.

Poproszę o wskazówki i ew. wytłumaczenie czemu tak a nie inaczej
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2012, o 00:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Nie stosuj wzorów matematycznych w nazwie tematu.
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Podział odcinka na trzy części

Post autor: kamil13151 »

Szybko z wektorów: \(\displaystyle{ \frac{1}{3} \vec{AB}= \vec{AP}}\).
madzix2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 14:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Podział odcinak na trzy części

Post autor: madzix2 »

Zanim założyłam wątek już tak zrobiłam, obliczyłam odległość między punktami \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) (wyszło \(\displaystyle{ |AB|=4 \sqrt{2}}\) ), zapisałam że \(\displaystyle{ \frac{1}{3} |AB|= |AP|}\), oznaczyłam punkt \(\displaystyle{ P}\) jako \(\displaystyle{ P=(x,y)}\) i wyznaczyłam wzór na odległość punktu \(\displaystyle{ |AP|= \sqrt{ (x+1)^2 + (y+7)^2 }}\) , podstawiłam za \(\displaystyle{ |AP|= \frac{1}{3} \cdot 4 \sqrt{2}}\) i utknęłam.

Czy moje rozumowanie jest dobre? Jeśli tak to co dalej?
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2012, o 22:56 przez kamil13151, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Podział odcinka na trzy części

Post autor: kamil13151 »

Zauważ, że uzyskujesz równanie z dwiema niewiadomymi, które jest nierozwiązywalne w takiej postaci, musisz uzależnić jedną zmienną od drugiej albo dodać kolejne równanie, które ma być spełniane uzyskując układ równań. Wyznacz prostą, na której leżą dane punkty.

Po nauczeniu się tego sposobu proponuję jednak zapoznanie się z moim, jest znacznie szybszy.
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Podział odcinka na trzy części

Post autor: Jakub Gurak »

Strasznie autor wątku komplikuje zadanie.
\(\displaystyle{ 3-(-1)=4 \ \ (-7)-(-11)=4}\)
Rozpatrując trójkąty prostokątne \(\displaystyle{ ABC, APD, ARE}\) o przyprostokątnych równoległych do osi układu, z tw. talesa \(\displaystyle{ P=\left( -1+ \frac{4}{3},-7- \frac{4}{3}\right) = \left( \frac{1}{3},-8 \frac{1}{3} \right)}\)
\(\displaystyle{ R=\left( -1+ \frac{2 \cdot 4}{3},-7- \frac{2 \cdot 4}{3}\right) = \left(1 \frac{2}{3},-9 \frac{2}{3} \right)}\)


Jest też konsrukcja podziału odcinka na równe części.
Ukryta treść:    
Wynika to z tw. Talesa.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2012, o 00:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa także do pojedynczych symboli.
madzix2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 14:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Podział odcinka na trzy części

Post autor: madzix2 »

A, już rozumiem Po prostu wróciłam po dłuższej nieobecności do szkoły i dostaliśmy plik zadań do rozwiązania, a niestety ominęły mnie lekcje o wektorach, więc wszystko próbowałam liczyć z tego co wcześniej umiałam.
Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ