Dzielenie wektorów- zapis

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
Gawroon7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2011, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sądecczyzna
Podziękował: 3 razy

Dzielenie wektorów- zapis

Post autor: Gawroon7 »

Witam, mam trywialne pytanie, jeżeli mam wektor \(\displaystyle{ \vec{u}=[4,8]}\) oraz \(\displaystyle{ \vec{v}=[1,2]}\) to jak wygląda dzielenie? Po prostu \(\displaystyle{ \frac{\vec{u}}{\vec{v}} = \frac{[4,8]}{[1,2]}=4}\)? Czy zapis dzielenia jest inny? Przez mnożenie wektora \(\displaystyle{ v}\) razy np. \(\displaystyle{ k}\) a potem poprzez rozwiazanie układu ?
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Dzielenie wektorów- zapis

Post autor: ares41 »

Nie ma dzielenia przez wektor, za wyjątkiem operacji na wektorach jednowymiarowych.
Awatar użytkownika
Gawroon7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2011, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sądecczyzna
Podziękował: 3 razy

Dzielenie wektorów- zapis

Post autor: Gawroon7 »

Tzn powinienem to zrobić na zasadzie mnożenia jednego wektora przez liczbę \(\displaystyle{ k}\) aby otrzymać drugi? Bo mam dane dwa wektory i chcę sprawdzić czy są równoległe. Jest to \(\displaystyle{ \vec{AB}=[3,9]}\), \(\displaystyle{ \vec{CD}=[1,3]}\). Widać, że \(\displaystyle{ \vec{AB}= 3 \cdot \vec{CD}}\), ale chciałbym to po prostu pokazać, zostaje mi więc...co? Teza: \(\displaystyle{ \vec{AB}= x \cdot \vec{CD}}\) a potem rozwiązanie dwóch równań? To jedyny sposób?
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Dzielenie wektorów- zapis

Post autor: ares41 »

Tak, wtedy masz do rozwiązania układ równań.
W zasadzie "to widać" i możesz napisać, że jeden z wektorów jest trzykrotnością drugiego.
Awatar użytkownika
Gawroon7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2011, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sądecczyzna
Podziękował: 3 razy

Dzielenie wektorów- zapis

Post autor: Gawroon7 »

A można by to chyba też zrobić bez tez itd. po prostu przyjmując \(\displaystyle{ \vec{CD}=[1x,3y]}\) i \(\displaystyle{ \vec{AB}=[3,9]}\) i potem po prostu \(\displaystyle{ [1x,3y]=[3,9]}\) bo taka para liczb zawsze się znajdzie, i wtedy, gdy \(\displaystyle{ x=y}\) to widać, że \(\displaystyle{ \vec{AB}= x \cdot \vec{CD}}\)
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2012, o 22:31 przez Gawroon7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Dzielenie wektorów- zapis

Post autor: ares41 »

Popraw zapis, bo jak na razie nie ma on sensu - namnożyło Ci się znaków równości i jeszcze kolizja oznaczeń.
Awatar użytkownika
Gawroon7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2011, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sądecczyzna
Podziękował: 3 razy

Dzielenie wektorów- zapis

Post autor: Gawroon7 »

poprawione
ODPOWIEDZ