Dwusieczna kąta - wynik nie do końca zgodny z odpowiedzią

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
przemulala
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 4 gru 2011, o 15:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa / Lublin
Podziękował: 4 razy

Dwusieczna kąta - wynik nie do końca zgodny z odpowiedzią

Post autor: przemulala »

Cześć!


Mam taki problem... Zauważyłem pewne odstępstwo swoich wyników od książkowych odpowiedzi tam, gdzie należy wyznaczyć dwusieczną kąta.

Załóżmy następującą sytuację, już maksymalnie uproszczoną, żeby sięgnąć sedna problemu: mam dane dwa wektory opisujące kierunki prostych, między którymi powstaje kąt, którego dwusieczną należy wyznaczyć.

1) Wyznaczam wersory podanych wektorów (liczę długość każdego z nich i przemnażam odpowiadający wektor przez jej odwrotność).
2) Dodaję wersory do siebie - powstaje nowy wektor.
3) Wyznaczam jego wersor, postępując jak opisano w pkt. 1.

I teraz dostaję swoją odpowiedź (niekompletną, ale problem dotyczy samego kierunku prostej, opisanego właśnie przez wektor) postaci:

\(\displaystyle{ \frac{3}{2 \sqrt{6}}}\)\(\displaystyle{ \left[ \frac{22}{15}, \frac{-4}{15}, \frac{-2}{3} \right] }}\)

Natomiast odpowiedź w książce jest: \(\displaystyle{ \left[ 11, -2, -5\right]}\)

A więc dokładnie taki licznik, jaki otrzymuję ja po skróceniu wyrażenia! Natomiast gdzie podział się mianownik?...

Ten problem napotykam już w kolejnym zadaniu. Dlatego zależy mi na wyjaśnieniu tej kwestii. Liczę na Waszą pomoc.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Dwusieczna kąta - wynik nie do końca zgodny z odpowiedzią

Post autor: Ponewor »

ja ci w tym pomóc nie potrafię, a podałbyś równania prostych (tych które tworzą kąt, którego dwusieczną masz policzyć)?
przemulala
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 4 gru 2011, o 15:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa / Lublin
Podziękował: 4 razy

Dwusieczna kąta - wynik nie do końca zgodny z odpowiedzią

Post autor: przemulala »

Treść zadania brzmi:

Wyznaczyć równania prostych, na których leżą dwusieczne kątów między prostymi:

\(\displaystyle{ L_{1}: \frac{x+1}{2}= \frac{y-1}{1}= \frac{z-1}{-2}}\)
oraz
\(\displaystyle{ L_{2}: \frac{x-5}{4}= \frac{y+1}{-3}= \frac{z+1}{0}}\)
ODPOWIEDZ