wzajemne położenie płaszczyzn

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
xentin92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

wzajemne położenie płaszczyzn

Post autor: xentin92 »

witam
mam problem z nastepujacym zadaniem: pokazać ze 3 płaszczyzny o podanych równaniach przecinaja sie wzdłuz jednej prostej:
\(\displaystyle{ 6x+6y-z-7=0 \\ 3x+3y+2z-1=0 \\ x+y-z-2=0}\)

Proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie. z Gory dziekuje:)
Ostatnio zmieniony 28 sie 2012, o 19:44 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Warto wszystkie wyrażenia matematyczne umieszczać między tagami [latex], [/latex].
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

wzajemne położenie płaszczyzn

Post autor: lukasz1804 »

Rozwiąż układ równań utworzony przez równania płaszczyzn. Wykaż, że ma on nieskończenie wiele rozwiązań, jednak wszystkie można opisać w zależności od jednego parametru.
xentin92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

wzajemne położenie płaszczyzn

Post autor: xentin92 »

aha, dziękuję zrobiłem tak jak powiedziałeś tylko nie wiem dlaczego musi byś zależność od jednego parametru, znalazłem podpunkt w którym trzeba znaleźć równanie prostej przez która te płaszczyzny przechodzą. wychodzi mi tożsamość
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

wzajemne położenie płaszczyzn

Post autor: lukasz1804 »

Słusznie otrzymujesz tożsamość przy rozwiązywaniu układu równań. Prosta jest bowiem obiektem jednowymiarowym, dlatego jej równanie musi być zależne od (tylko jednego) parametru.

Spróbujmy rozwiązać ten układ.
Odejmując trzecie równanie od pierwszego dostajemy \(\displaystyle{ 5(x+y-1)=0}\), tj. \(\displaystyle{ x+y=1}\). Wobec tego mamy też \(\displaystyle{ z=-1}\). Zatem każde rozwiązanie układu równań ma, w zależności od \(\displaystyle{ x}\) postać \(\displaystyle{ (x,1-x,-1)}\) (lub równoważnie \(\displaystyle{ (1,-1,0)x+(0,1,-1)}\)).
Jak zauważyłeś, otrzymaliśmy równanie parametryczne prostej będącej częścią wspólną danych płaszczyzn.
xentin92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

wzajemne położenie płaszczyzn

Post autor: xentin92 »

Dziękuje:D przepraszam ze odpisuje po długim czasie. Nurtuje mnie jeszcze jedno. czy z 2 wektorów płaszczyzn mogę obliczyć wektor prostopadły i wtedy już mam gotowe równanie parametryczne? sądzę ze wektor prostopadły jest jednocześnie równoległy do prostej będącej częścią wspólną płaszczyzn, podstawiam punkt i gotowe?
ODPOWIEDZ