Krzywizna Ziemi, koło wielkie.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Slike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2012, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Krzywizna Ziemi, koło wielkie.

Post autor: Slike »

"Wyobraźmy sobie, że chcemy przenieść się z Nowego Jorku do Madrytu; oba miasta mają niemal identyczną szerokość geograficzną. Gdyby Ziemia była płaska, najkrótsza droga prowadziłaby prosto na wschód. Wybierając ją, dotarlibyśmy do Madrytu, pokonując 5964 km. Jednakże z powodu krzywizny Ziemi droga na płaskiej mapie jest linią krzywą i wydaje się dłuższa, mimo że jest krótsza. Podążając po kole wielkim - najpierw na północ, potem na południowy wschód - dotrzemy do Madrytu po przebyciu 5800 km. Za różnicę obu dróg odpowiada krzywizna Ziemi oraz znak jej geometrii nieeuklidesowej. Wiedzą o tym linie lotnicze i gdy tylko jest to możliwe, kierują pilotów na trasę wzdłuż koła wielkiego."

Przeczytałem to w jednej z książek i dręczy mnie to.
Moje pytanie brzmi: W jaki sposób krzywizna Ziemi sprawia, że odległość maleje o 164km ?
Jeżeli wezmę sobie 30 cm linijkę i ją zegnę to dalej od 0 do 30 mam 30 cm, wiec nie bardzo rozumiem jak zakrzywienie powierzchni wybrzuszeniem do góry może sprawić, że będzie bliżej. Bardziej zrozumiałe wydaje się poprowadzenie cięciwy jako podziemnego przekopu do Madrytu.
royas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 363
Rejestracja: 24 sie 2012, o 09:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cieszyn
Pomógł: 80 razy

Krzywizna Ziemi, koło wielkie.

Post autor: royas »

Wyginając linijkę tworzysz fragment walca, a chodzi o sferę. Wyobraź sobie globus z dwoma punktami na tym samym równoleżniku (ale nie równiku), następnie wbijasz w te punkty szpilki. a potem naciągasz na tych szpilkach nitkę. Nitka nie pokryje się z równoleżnikiem i będzie krótsza niż jego fragment.

Albo inaczej i mało precyzyjnie. Weź prostokątną mapę świata (taką na której południki są proste i równoległe. Wyobraź sobie co się dzieje z odcinkami równoleżników pomiędzy zaznaczonymi południkami podczas przekształcania tego prostokąta w sferę. Odcinki te ulegają tym większemu skróceniu im bliżej bieguna (na biegunie jest ekstremalnie, bo cały równoleżnik zamienia się w punkt. Czyli jeśli teren bliżej bieguna bardziej się skurczył to pewnie krótsza droga biegnie właśnie tamtędy.

I trzeci ekstremalny przypadek. Znajdujesz się 1 metr od bieguna na południku 0, chcesz dojść do punku po drugiej stronie bieguna, czyli odległego od bieguna o 1m na południku 180. Najkrótsza droga to 2m i prowadzi przez biegun, po kole wielkim. Natomiast droga po równoleżniku zatacza półokrąg o promieniu 1m wokół bieguna czyli wynosi Pi zamiast 2. A co jeśli byś chciał dojść do podobnego punku tylko na południku 90?
ODPOWIEDZ