szukanie najblizszego punktu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
daimon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 sie 2012, o 09:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

szukanie najblizszego punktu

Post autor: daimon »

mam punkt A(*) i wokolo niego pelno innych punktow B(+) potrzbuje znalezc 4 najblizsze:
oczywiscie punkt A nie musi byc idealnie w sentrum punktow B jego otaczajacych.
jak je znalezc?

+ + + + + +
+ + + + + +
+ + + * + +
+ + + + + +
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

szukanie najblizszego punktu

Post autor: bartek118 »

Ja próbowałbym zrobić to tak - zapisać równanie prostej, która przechodzi przez ten punkt w zależności tylko i wyłącznie od kąta nachylenia. Następnie "przeleciałbym" tym kątem jako parametrem przez wszystkie możliwości dookoła, i jeśli prosta przetnie punkt, a w naszym "tempie" znajduje się punkt, który jest dalej, to wrzuciłbym go zamiast niego.
Awatar użytkownika
daimon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 sie 2012, o 09:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

szukanie najblizszego punktu

Post autor: daimon »

bartek118 pisze:Ja próbowałbym zrobić to tak - zapisać równanie prostej, która przechodzi przez ten punkt w zależności tylko i wyłącznie od kąta nachylenia. Następnie "przeleciałbym" tym kątem jako parametrem przez wszystkie możliwości dookoła, i jeśli prosta przetnie punkt, a w naszym "tempie" znajduje się punkt, który jest dalej, to wrzuciłbym go zamiast niego.
ja bym zrobil inaczej ale do konca nie wiem jak to znaczy wszystkie punkty ktore sa naokolo jest ich tysioc kazdy jest w tej samej odleglosci od siebie....oprcz punktu wokol ktorego szukamy.
czyli zrobic okrag o promieniu r i przeszukac na okolo tylko jak?
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

szukanie najblizszego punktu

Post autor: bartek118 »

Jeśli masz powiedzmy środek \(\displaystyle{ (x_{0}, y_{0})}\) i promień \(\displaystyle{ r > 0}\). Po przebiegasz \(\displaystyle{ x}\) od \(\displaystyle{ x_{0}-r}\) do \(\displaystyle{ x_{0}+r}\) i dla każdego \(\displaystyle{ x}\) (poza punktami krańcowymi) na okręgu będziesz miał dwa punkty o współrzędnej \(\displaystyle{ y}\) równej \(\displaystyle{ \sqrt{r^2 - x^2}}\) i drugi \(\displaystyle{ -\sqrt{r^2 - x^2}}\).
Awatar użytkownika
daimon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 sie 2012, o 09:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

szukanie najblizszego punktu

Post autor: daimon »

czy mozesz mi podac przyklad i krok po kroku jak to rozwiazujesz?
ODPOWIEDZ