najmniejsza i największa wartość

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: Czoczo »

Witam, mam pytanie. Jako, że na pewno bardziej orientujecie się w takich kwestiach. Właśnie przed chwilą skończyłem pisać maturę z matematyki rozszerzonej. Troche głupio się przyznać ale powiedzmy że zmieniłem polecenie, przez co wyniki wyszły złe... W zadaniu o treści: W układzie współrzędnych rozważmy wszystkie punkty \(\displaystyle{ P=( \frac{m+5}{2} , m)}\) , gdzie \(\displaystyle{ m}\) należy do przedziału \(\displaystyle{ -1,7}\) obustronnie domknięty. Oblicz najmniejszą i największą wartość \(\displaystyle{ \left| PQ\right|}\) do kwadratu, \(\displaystyle{ Q=( \frac{55}{2} ,0)}\) Zamiast podanych współrzędnych \(\displaystyle{ P}\) podstawiłem \(\displaystyle{ P=( \frac{1}{2} m , \frac{5}{2} m)}\) ;/ Mam szanse cokolwiek dostac za to zadanie? Szkoda w sumie wszystkie zadania poszły super, a zawaliłem taką głupotą -_--- 9 maja 2012, o 16:33 --Nikt nie wie naprawdę?
Ostatnio zmieniony 9 maja 2012, o 15:39 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: octahedron »

Liczy się tak samo, a nawet trochę trudniej, bo mniej okrągłe liczby wychodzą, więc coś powinni za to dać.
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: Czoczo »

Tzn. to są calkiem inne dane. Tak liczy sie inaczej. ech. to trzymam kciuki że ocenią to po mojej myśli... Dziękuję za odpowiedź.-- 9 maja 2012, o 17:15 --Oczywiście jakby posiadał ktoś jeszcze lepszą wiedzę w tej materii, to proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: octahedron »

Tak powinno być:

\(\displaystyle{ \left| PQ\right|^2=\left(\frac{m+5}{2}-\frac{55}{2}\right)^2+(m-0)^2=\left(\frac{m-50}{2}\right)^2+m^2=\frac{5}{4}m^2-25m+625}\)

a zrobiłeś tak:

\(\displaystyle{ \left| PQ\right|^2=\left(\frac{m}{2}-\frac{55}{2}\right)^2+\left(\frac{5m}{2}-0\right)^2=\left(\frac{m-55}{2}\right)^2+\frac{25}{4}m^2=\frac{13}{2}m^2-\frac{55}{2}m+\frac{3025}{4}}\)
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: Czoczo »

no tak, to wiem, chodzi mi tylko o samo w sobie punktowanie w takim momencie. Wiem gdzie popełniłem błąd i jak rachunek powinien wygladać. Po prostu obawiam się straty całych 6pktów które były za to zadanie.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: octahedron »

Ale nic sobie nie ułatwiłeś, a sposób rozwiązania jest taki sam.
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: Czoczo »

Rozumiem, wiem to. Czyli to będzie uznane za zwykły błąd rachunkowy rozumiem, tak? Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Błąd rachunkowy czyli -1pkt, tak?
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

najmniejsza i największa wartość

Post autor: octahedron »

Nie ja będę to oceniał, ale tak to widzę.
ODPOWIEDZ