Odległość punktów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Ktos_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 27 gru 2010, o 11:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 18 razy

Odległość punktów

Post autor: Ktos_88 »

Mam pytanie do takiego zadania. Wyznacz taki punkt, że jego odległości od punktów \(\displaystyle{ (2,3)}\),\(\displaystyle{ (4,2)}\) i \(\displaystyle{ (-1,0)}\) są równe. Można to zrobić na podstawie def odległości punktów, mógłby ktoś podać szybszy sposób na rozwiązanie tego zadania.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Odległość punktów

Post autor: »

Wskazówka: punkt równo odległy od trzech wierzchołków trójkąta znajduje się na przecięciu symetralnych jego boków.

Q.
Ktos_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 27 gru 2010, o 11:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 18 razy

Odległość punktów

Post autor: Ktos_88 »

Dzięki, ale mam pytanie bo metodami szkolnymi potrafię znaleźć równania symetralnych a jak to zrobic za pomocą iloczynu skalarnego. Chodzi mi o to że jak mam wektor \(\displaystyle{ \vec{AB}=[2,-1]}\) to wektorem do niego prostopadłym jest wektor \(\displaystyle{ \vec{AB}=[1,2]}\) i czy ten wektor prostopadły można jakoś wyliczyć, bo ja go odgadłam.
witek1902
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 15 lut 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Maków Mazowiecki
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

Odległość punktów

Post autor: witek1902 »

Iloczyn skalarny wektorów prostopadłych równy jest 0.

Ogólnie takie zadania robi się dość długo, bo jeżeli chodzi o wpadnięcie na pomysł to są banalnie proste, jednak łatwo jest pomylić się w liczeniu.
ODPOWIEDZ