Przecięcie prostych parametr

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Ktos_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 27 gru 2010, o 11:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 18 razy

Przecięcie prostych parametr

Post autor: Ktos_88 »

Dane sa dwie proste \(\displaystyle{ 2X-3Y+5=0}\), \(\displaystyle{ X=1}\). Dla jakich parametrów a i b prosta \(\displaystyle{ aX+bY+1=0}\) przechodzi przez punkt przecięcia się tych prostych.
Wyznaczyłam pkt przecięcia\(\displaystyle{ (1, \frac{7}{3})}\). Dalej próbowałam tak wstawiając ten punkt do szukanej prostej wyszło mi \(\displaystyle{ a+\frac{7}{3}b+1=0}\) co daje \(\displaystyle{ a=-1-\frac{7}{3}b}\) i dalej nie wiem jak
Myślałam że rząd macierzy złożonej ze współczynników szukanej prostej i dowolnej z tych dwóch ma wynosić 2 i podobnie dla macierzy uzupełnionej.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Przecięcie prostych parametr

Post autor: octahedron »

Dalej już się nie da. Takich prostych jest nieskończenie wiele, wstawiając do równania \(\displaystyle{ a+\frac{7}{3}b+1=0}\) wartość jednego parametru dostajemy taką wartość drugiego, że prosta przechodzi przez ten punkt.
Ktos_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 27 gru 2010, o 11:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 18 razy

Przecięcie prostych parametr

Post autor: Ktos_88 »

jak wstawię w miejsce a \(\displaystyle{ a=-1-\frac{7}{3}b}\) to dostanę \(\displaystyle{ 0=0}\) i to ma byc koniec?
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Przecięcie prostych parametr

Post autor: octahedron »

Nie, podstawiasz cokolwiek za \(\displaystyle{ a}\) i dostajesz \(\displaystyle{ b}\), albo odwrotnie.
ODPOWIEDZ