romb

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Grazyna 310
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 gru 2006, o 16:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: plock

romb

Post autor: Grazyna 310 »

punkty \(\displaystyle{ A=(0, -5)}\) i \(\displaystyle{ B=(4,-2)}\) są kolejnymi wierzchołkami rombu ABCD. Wierzchołek C należy do prostej o równaniu \(\displaystyle{ x+y-9=0}\). Znajdź współrzędne wierzchołków C i D.
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

romb

Post autor: Tristan »

Cóż, podam rozwiązanie, które nie ma w sobie za wiele klasy
Otóż rysujemy w układzie współrzędnych prostą y=-x+9 oraz punkty A=(0,-5), B=(4,-2). Zauważmy, że odległośc między punktami A i B to "cztery krateczki w prawo i trzy do góry". Zauważmy również, że odbędziemy trasę o takiej samej długości idąć "trzy krateczki w prawu i cztery do góry", ponieważ łatwo obliczyć, że obydwie długości wynoszą \(\displaystyle{ \sqrt{3^2+4^2}=\sqrt{25}=5}\). Ponieważ mamy do czynienia z rombem, więc |AB|=|BC|. Mamy więc znów dwie możliwe drogi do przejścia z punktu B do prostej y=-x+9. Pierwsze droga to "cztery krateczki w prawo i trzy do góry", dojdziemy wtedy do punktu C=(8,1). Jednak wtedy pomiędzy punktem A i punktem C nie będzie żadnego "zgięcia", więc otrzymalibyśmy odcinek AC, co daje nam sprzeczność. Wybieramy więc drogę "trzy krateczki w prawo i cztery do góry". Dochodzimy do punktu C=(7,2) i mamy ładne "zgięcie". Teraz już łatwo obliczyć( bądź "dojść"), że D=(3,-1).
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

romb

Post autor: Vixy »

to ja mam o wiele łatwiejszy sposób

masz dane współrzedne A i B wiec mozna obliczyc dlugosc rombu , wynosi to 5

C(x,-x+9)

teraz |CB|=5

czyli (x-4)^2=(7-x)^2=25

z tego obliczysz współrzedne wierzchołkow rombu
Grazyna 310
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 gru 2006, o 16:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: plock

romb

Post autor: Grazyna 310 »

smerfetka18 pisze:
czyli (x-4)^2=(7-x)^2=25
zgubiłam się w tym momencie... czy mogłabyś mi wytłumaczyć Twój tok rozumowania??

pozdrawiam
ODPOWIEDZ