mając wspólrzedne wierzcholka i rów. okręgu znajdź pozostałe

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

mając wspólrzedne wierzcholka i rów. okręgu znajdź pozostałe

Post autor: major37 »

Punkt \(\displaystyle{ A=(1,-1)}\) jest wierzchołkiem kwadratu opisanego na okręgu \(\displaystyle{ x ^{2}+y ^{2}-4y-1=0}\). Znajdź pozostałe wierzchołki. Zadanie zrobiłem ale gdzieś popełniłem błąd rachunkowy więc proszę o sprawdzenie Na początek wyznaczę współrzędne środka okręgu \(\displaystyle{ S=(0,2)}\) środek tego okręgu jest środkiem przekątnej więc znajdziemy współrzędne wierzchołka naprzeciwległego A. Niech będzie to \(\displaystyle{ C=(-1,5)}\). Teraz napiszmy równanie prostej AC \(\displaystyle{ y=-3x+2}\) a teraz równanie symetralnej AC \(\displaystyle{ y= \frac{1}{3}x+2}\). Wyznaczmy promień okręgu wpisanego \(\displaystyle{ r= \sqrt{3}}\) wyznaczmy bok kwadratu a potem jego przekątną. połowa przekątnej promień opisanego \(\displaystyle{ R= \sqrt{6}}\) napiszmy równanie opisanego \(\displaystyle{ x ^{2}+(y-2) ^{2}=6}\) Znajdźmy punkty wspólne symetralnej i okręgu. \(\displaystyle{ x ^{2}+ \frac{1}{9}x ^{2}=6}\) rozwiążmy równanie \(\displaystyle{ x= \frac{3 \sqrt{15} }{5} \vee - \frac{3 \sqrt{15} }{5}}\) są to pierwsze współrzędne pozostałych wierzchołków. I nie pasuję mi odpowiedź z tyłu więc prosze o sprawdzenie gdzie mam błąd.
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

mając wspólrzedne wierzcholka i rów. okręgu znajdź pozostałe

Post autor: kamil13151 »

major37 pisze:Wyznaczmy promień okręgu wpisanego \(\displaystyle{ r= \sqrt{3}}\)
Tutaj.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

mając wspólrzedne wierzcholka i rów. okręgu znajdź pozostałe

Post autor: major37 »

a no widzę. Dzięki
ODPOWIEDZ