Prosta jest podstawą trójkąta równoramiennego

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
jbeb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: 21 lis 2011, o 10:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 50 razy

Prosta jest podstawą trójkąta równoramiennego

Post autor: jbeb »

Prosta \(\displaystyle{ x+y-1=0}\) jest podstawą trójkąta równoramiennego. Jedno z ramion ma równanie \(\displaystyle{ x-2y-2=0}\). Znaleźć drugie ramię wiedząc, że przechodzi ono przez punkt \(\displaystyle{ P(-2,0)}\).

Wyliczyłam sobie, że kąt między podstawą a ramieniem ma \(\displaystyle{ 45}\) stopni. Ramię tej prostej, na której znajduje sie ten punkt ma równanie \(\displaystyle{ y=a(x+2)}\). I robię sobie równanie:
\(\displaystyle{ 1(bo tg 45)=\left| \frac{-a-1}{1-a} \right|}\) i normalnie rozwiązuje równanie z wartością bezwzględna, tylko że mój znajomy w zeszycie z tej nierówności zrobił coś takiego: \(\displaystyle{ 3-3a=-1-a}\) \(\displaystyle{ \vee}\)\(\displaystyle{ -3+3a=-1-a}\)... skąd to? Ja chciałam normalnie opuścić wartość bezwzględną i raz dać, że równa się \(\displaystyle{ -1}\) a drugi raz \(\displaystyle{ 1}\).
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Prosta jest podstawą trójkąta równoramiennego

Post autor: anna_ »

Jeżeli dobrze policzyłaś ten kąt, to trójkąt będzie prostokątny, a to ułatwi rozwiązanie.
jbeb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: 21 lis 2011, o 10:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 50 razy

Prosta jest podstawą trójkąta równoramiennego

Post autor: jbeb »

Ok, już wiem skąd te trójki, jak zwykle błędy w rachunkach...
ODPOWIEDZ