Pole i obwód trójkąta

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Honzik18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2012, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 23 razy

Pole i obwód trójkąta

Post autor: Honzik18 »

Oblicz pole i obwód trójkąta o wierzchołkach
A=(-5,-1)
B=(-1,7)
C=(3,0)

Tak przy okazji dodam, że wiem o istnieniu wzoru z rozszerzonej matematyki, ale chodzi mi o rozwiązanie metodą nie wykraczająca podstawy.
Robiłem te zadanie tak, że najpierw wybrałem podstawe trójkąta i liczyłem jej długość oraz równanie prostej przez nią przechodzącej.Potem równanie prostopadłej prostej do prostej wyliczonej wcześniej.Potem robiłem tabelkę aby wyliczyć jakie są współrzędne Y dla wybranych X i tu się zaciąłem, ponieważ gdy wyznaczam punkt przecięcia wysokości z podstawą to liczba całkowita i przy liczeniu długości wysokości wychodzą dziwne liczby trudne do policzenia.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2012, o 21:10 przez Honzik18, łącznie zmieniany 1 raz.
mario54
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: 3 cze 2011, o 19:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 77 razy

Pole i obwód trójkąta

Post autor: mario54 »

Nie rób tabelki tylko jak już wybrałeś podstawę to policz na jakiej prostej ona leży i przeprowadź do niej prostą prostopadłą przechodzącą przez przeciwległy wierzchołek.
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Pole i obwód trójkąta

Post autor: Errichto »

Najlepiej narysuj to w układzie współrzędnych na kartce w kratkę. Narysuj jak najmniejszy prostokąt o bokach równoległych do osi układu (czyli "niepochylony"), który będzie miał w sobie ten trójkąt. Czyli tak jakby opisz na trójkącie prostokąt. Możesz teraz policzyć pole prostokąta i odjąć pola 3 trójkątów po bokach.

-- 15 mar 2012, o 21:17 --


Od pola prostokąta odejmujesz pola kolorowych trójkątów. Ich pola liczysz najprostszym wzorem - \(\displaystyle{ \frac{1}{2}ab}\)

(oczywiście to jest sposób na policzenie pola, z obwodem chyba sobie poradzisz )
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Pole i obwód trójkąta

Post autor: kamil13151 »

W tablicach maturalnych na stronie 6 jest wzór trójkąta ABC mając współrzędne.
Honzik18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2012, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 23 razy

Pole i obwód trójkąta

Post autor: Honzik18 »

Dobra już wyszło sposobem Errichto i jak szybko :d Wielkie DZIĘKI za pomoc
O.o nawet go nie zauważyłem
ODPOWIEDZ