Wierzchołki trójkąta leżące na hiperboli.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Wierzchołki trójkąta leżące na hiperboli.

Post autor: Tmkk »

Zadanie, które chciałbym rozwiązać brzmi:

Udowodnić, że jeżeli wierzchołki trójkąta leżą na hiperboli o równaniu \(\displaystyle{ xy = k^2}\), gdzie \(\displaystyle{ k}\) jest daną liczbą różną od zera, to punkt przecięcia jego wysokości również leży na tej hiperboli.

Próbowałem napisać równania prostych, jako wysokości tego trójkąta i znaleźć ich punkt przecięcia, ale nic nie wychodziło. Jeżeli jednak jest to właściwy sposób, to napiszę, jak liczyłem.
Glo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 684
Rejestracja: 6 lis 2009, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 101 razy

Wierzchołki trójkąta leżące na hiperboli.

Post autor: Glo »

Mi wychodzi. Oznaczmy dowolne punkty na hiperboli jako:

\(\displaystyle{ A(x_A;\frac{1}{x_A})}\)
\(\displaystyle{ A(x_B;\frac{1}{x_B})}\)
\(\displaystyle{ A(x_C;\frac{1}{x_C})}\)

Znajdź dwie dowolne proste, będące bokami trójkąta. Następnie poprowadź prostą prostopadłą do danego boku przechodzącą przez trzeci punkt. Np. gdy wyliczysz prostą zawierającą bok AB, prowadzisz prostopadłą (współczynnik kierunkowy spełnia \(\displaystyle{ a_1=-\frac{1}{a}}\)) do niego przechodzącą przez C. Będzie to oczywiście wysokość. Wylicz jeszcze jedną wysokość, tak samo jak poprzednio. Mając dwie wysokości, możesz przyrównać równania prostych żeby znaleźć punkt przecięcia. Powinieneś otrzymać, że wysokości przetną się w punkcie o współrzędnych:

\(\displaystyle{ x=\frac{k^4}{x_Ax_Bx_C}}\)

A stąd już łatwo zauważysz, że podstawiając ten x do równania którejś z wysokości otrzymasz:

\(\displaystyle{ y=\frac{x_Ax_Bx_C}{k^2}}\)

Kładąc np. \(\displaystyle{ \frac{k^4}{x_Ax_Bx_C}=P}\)

Mamy, że:

\(\displaystyle{ y=\frac{k^2}{P}}\)

Czyli takiej postaci, o jaką nam chodziło.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Wierzchołki trójkąta leżące na hiperboli.

Post autor: Tmkk »

Ja robiłem tak, że najpierw liczyłem wektor \(\displaystyle{ AB}\) a potem równanie prostej przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ C}\), prostopadłej do wektora i to była jedna wysokość. Miałem potem strasznie dużo do przemnożenia i stwierdziłem, ze jest źle. Chociaż tam też wychodziły \(\displaystyle{ k^4}\), więc może doszedłbym do tego samego.

Ale tak, jak napisałeś mi wyszło, dzięki bardzo.
ODPOWIEDZ