bryły ograniczone płaszycznami

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
smmileey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 25 paź 2010, o 15:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 56 razy

bryły ograniczone płaszycznami

Post autor: smmileey »

Obliczyć objętości i pola powierzchni brył ograniczonych podanymi płaszczyznami:
a)\(\displaystyle{ x=1,y=-1,z=3,x+y+z=5}\);
b)\(\displaystyle{ x-y=1,x-y=5,x+2z=0,x+2z=3,z=-1,z=4}\);

Sprawa jest następująca. W pierwszym przypadku mam czworościan, więc znajdę punkty przecięcia się płaszczyzn, a potem skorzystam z iloczynu odpowiednio mieszanego i wektorowego. W drugim przypadku mam równoległościan, więc wystarczą mi punkty \(\displaystyle{ A,B,D i A'}\), żeby stworzyć wektory rozpinające tą bryłę i policzyć co trzeba. Problem tkwi w tym, że ciężko to narysować na płaszczyźnie, a podejrzewam, że musze ze sobą przeciąć konkretne płaszczyzny, zeby otrzymać konkretne punkty. Jeszcze o ile w pierwszym przypadku trudno o bład, bo mam trzy punkty przecięć, więc ciężko się pomylić, o tyle w drugim przypadku sprawa nieco grubsza. Co zrobić, żeby np. zamiast punktu\(\displaystyle{ A'}\)niechcący nie otrzymać punktu \(\displaystyle{ C}\), co zmieniło by wynik, jakieś wskazówki?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2012, o 19:59 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
ODPOWIEDZ