Wyznacz równanie prostej..

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
tookyo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 15 paź 2010, o 09:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Wyznacz równanie prostej..

Post autor: tookyo »

Wyznacz równanie prostej przechodzącej przez środek układu współrzędnych i prostopadłej do płaszczyzny przechodzącej przez punkty \(\displaystyle{ A=(2,0,0), B=(0,1,0), C=(0,0,1)}\)

mam jedno równianie na przechodzenie prostej przez przez pkt \(\displaystyle{ (0,0)}\), czyli środek układu, równanie płaszczyzny przechodzącej przez punkty \(\displaystyle{ A, B, C}\) i nie wiem jak znaleźć trzecie, bo nie wiem jak wektor normalny płaszczyzny przechodzącej przez punkty \(\displaystyle{ A,B,C}\) powiązać z tą szukaną prostą.
PROSZĘ O POMOC.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2012, o 12:29 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Warto wszystkie wyrażenia matematyczne umieszczać między tagami [latex], [/latex] - zapis będzie czytelniejszy. Poprawa wiadomości.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Wyznacz równanie prostej..

Post autor: lukasz1804 »

Wektor normalny \(\displaystyle{ \vec{v}}\) płaszczyzny jest do niej prostopadły, więc musi być równoległy do szukanej prostej. Zatem równanie parametryczne tej prostej jest postaci \(\displaystyle{ (0,0,0)+t\vec{v}}\).
ODPOWIEDZ