Prosta z parametrem

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Eleenth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 7 sty 2012, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Prosta z parametrem

Post autor: Eleenth »

Treść zadania.

Dana jest prosta l oraz płaszczyzna \(\displaystyle{ \pi}\). Wyznaczyć wartości parametru \(\displaystyle{ a}\), dla którego:
a) prosta l przecina płaszczyznę \(\displaystyle{ \pi}\)
b) prosta l jest równoległa do płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi}\)
c) prosta l leży w płaszczyźnie \(\displaystyle{ \pi}\)

\(\displaystyle{ l: \begin{cases} x=t\\ y=at \\ z=2-t\end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \pi : 3 a^{2}x + ay + z - 4a = 0}\)

Próbowałem sam rozwiązać, ale nie mam pojęcia jak to zrobić. W podpunkcie b) szukałem wzoru na równoległość i znalazłem tylko dla płaszczyzn, z którego wynikało, że ilorazy poszczególnych wartości \(\displaystyle{ (x,y,z)}\) wektorów kierunkowych są sobie równe.

Proszę o w miarę dokładne rozwiązanie wraz z objaśnieniami, bo chce się tego nauczyć, a nie mieć zrobione.

Z góry dziękuje.
Ostatnio zmieniony 8 sty 2012, o 17:55 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Poprawa wiadomości.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Prosta z parametrem

Post autor: lukasz1804 »

Rozważmy najpierw b) i c), a na końcu a).

Aby prosta była równoległa do płaszczyzny, odległość dowolnego punktu na prostej od tej płaszczyzny musi być wielkością stałą. Jeśli jednak ta odległość jest zerowa, to prosta leży na płaszczyźnie, w przeciwnym razie jest do niej równoległa i nie ma z płaszczyzną punktów wspólnych.
Obierzmy dowolny punkt \(\displaystyle{ (x,y,z)=(t,at,2-t)}\) leżący na prostej, \(\displaystyle{ t\in\mathbb{R}}\). Ze wzoru na odległość punktu od płaszczyzny mamy
\(\displaystyle{ \frac{|3a^2\cdot t+a\cdot at+2-t-4a|}{\sqrt{(3a^2)^2+a^2+1^2}}=\frac{|(4a^2-1)t+2-4a|}{\sqrt{(3a^2)^2+a^2+1^2}}}\).
Aby dla pewnego \(\displaystyle{ a}\) liczba ta była stała, musi być ona niezależna od zmiennej \(\displaystyle{ t}\). To jest możliwe tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ 4a^2-1=0}\), tj. dla dwóch wartości parametru \(\displaystyle{ a}\). Przy tym dla jednej z nich mamy także \(\displaystyle{ 2-4a=0}\), wskutek czego licznik we wzorze na odległość punktu od płaszczyzny jest wtedy równy zeru i wówczas - jak zapowiedzieliśmy - prosta leży na płaszczyźnie. Dla drugiego pierwiastka równania \(\displaystyle{ 4a^2-1=0}\) otrzymujemy, że prosta jest równoległa do płaszczyzny i nie ma z nią punktów wspólnych.
W pozostałych przypadkach prosta oczywiście przecina płaszczyznę.
ODPOWIEDZ