Położenie wektora po czasie i druga pochodna.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
denshul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 paź 2011, o 15:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Położenie wektora po czasie i druga pochodna.

Post autor: denshul »

Witam, mam problem z pewnym typem zadań związanym z wektorami, a poniekąd z pochodnymi.

1. Położenie wektora \(\displaystyle{ r(-t ^{2} , -3t -1, -2t)}\). Po pięciu sekundach wartość położenia jest równa.
a) 23,35
b) 31,3
c) 225
d) 991

Czy muszę tu jedynie podstawić wartości? Wiem, że jeśli miałabym zapisać wartość prędkości to muszę policzyć pochodną z tego, ale tutaj pytają mnie o położenie.

2. Ile wynosi druga pochodna funkcji f(z)= sin(-cos(z)) po zmiennej z?

O ile w pierwszym wystarczy mi naprowadzenie na sposób obliczenia o tyle w drugim chciałabym poprawny wynik, ponieważ ciągle uzyskuje jeden wynik, jakiego nie ma w żadnej z odpowiedzi. Uprzedzam pytania, tak wiem co to pochodna, tak znam wzory na pochodną sinus i cosinus, po prostu w jakimś miejscu ciągle robię ten sam błąd i chciałabym porównać swoje rozwiązanie z poprawnym Z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, o 12:36 przez denshul, łącznie zmieniany 1 raz.
kkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 578
Rejestracja: 2 paź 2007, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ww
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 35 razy

Położenie wektora po czasie i druga pochodna.

Post autor: kkk »

W pierwszym podstwiasz pod t = 5 i liczysz długość (wartość wektora). Mi wyszło b) \(\displaystyle{ \sqrt{25^2 + 16^2 + 10^2} = 31.3}\)

W drugim na pewno funkcja dobrze przepisana? z tam nie widzę, a jeśli z nie ma to prosto policzyć ;P Nie ma z -> wyrażenie traktujesz jako stałą, a pochodna stałej to 0.
denshul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 paź 2011, o 15:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Położenie wektora po czasie i druga pochodna.

Post autor: denshul »

W drugim przepraszam to mój błąd
A co do pierwszego to chyba miałam wielką czarną dziurę w głowie skoro potrafiłam obliczyć prędkość, i po obliczaniu wartości x,y,z liczyłam długość wektora a tu nigdy bym chyba na to nie wpadła Wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Położenie wektora po czasie i druga pochodna.

Post autor: Igor V »

No to pochodna funkcji złożonej.
kkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 578
Rejestracja: 2 paź 2007, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ww
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 35 razy

Położenie wektora po czasie i druga pochodna.

Post autor: kkk »

No to w drugim pierwsza pochodna z funkcji złożonej:
\(\displaystyle{ \frac{ \partial f}{ \partial z} = \cos(-\cos(z)) \cdot \sin(z) = \cos(\cos(z)) \cdot sin(z)}\)

Drugą liczysz jako pochodną iloczynu. Napisz jak będzie problem.
ODPOWIEDZ