Podział odcinka

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
kam51
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 29 lis 2011, o 00:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krasnobród
Podziękował: 4 razy

Podział odcinka

Post autor: kam51 »

Wyznacz współrzędne punktów \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) wiedząc że \(\displaystyle{ C(-5,4)}\) dzieli wektor \(\displaystyle{ \vec {AB}}\) w stosunku \(\displaystyle{ 3:4}\) a \(\displaystyle{ D(6,-5)}\) w stosunku \(\displaystyle{ 2:3}\). Sprawa jest tego typu ze jak mam podzielone odcinki(w tym przypadku na siedem czesci przy \(\displaystyle{ C}\) i pięć przy \(\displaystyle{ D}\)) to czy moge to sobie tak jakby podniesc do wspolnego mianownika i znajac podzialy odcinka na wspolnym mianowniku liczyc dalej? Prosze o odpowiedz.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Podział odcinka

Post autor: Kartezjusz »

Nie bo to niekoniecznie musi być równy podział
oznacz współrzędne przez (a,b) i (c,d) i przypomnij sobie wyprowadzenie wzoru na środek odcinka...
kam51
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 29 lis 2011, o 00:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krasnobród
Podziękował: 4 razy

Podział odcinka

Post autor: kam51 »

Nie rozumiem 1go zdania. Skoro jest podzial w stosunku \(\displaystyle{ 3:4}\) to raczej jest podzial rowny. A odcinek jest ten sam dalej. Nie mozna zrobic z tych 7miu czesci 35 i tak samo w stosunku \(\displaystyle{ 2:3}\). A jesli nie to co zrobie jak bede mial srodek. Mam punkty C i D które nie są odcinkiem. Odcinek jest AB
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Podział odcinka

Post autor: anna_ »

Możesz.
Ja bym najpierw policzyła jaką cześć odcinka \(\displaystyle{ AB}\) stanowi odcinek \(\displaystyle{ DC}\).
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Podział odcinka

Post autor: Kartezjusz »

dopiero jak podzielisz na te 35 części...
ODPOWIEDZ