Jednokładność

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Kamlor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 21 sty 2007, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Goowice
Podziękował: 4 razy

Jednokładność

Post autor: Kamlor »

Witam, mam prolem z jednokładnością. Pani zadała zad na ocene a ja nie moge sobie z nim poradzić. Mam narysować czworokąty (obojętnie jakie) w jednokładności przyjmując że:
K= - 3/4
K= 3 całe 1/3
K= - 2 całe 1/2

Chodzi mi tylko żebyście pokazali mi schematyczne rysunki, nie muszą być dokładne.
Z góry dziękuję.

PS: Jeśli zły dział to przepraszam.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Jednokładność

Post autor: Lady Tilly »

Dany jest odcinek AB, środek jednokładności S, i dwa odcinki m i n. Wiadomym już sposobem znajdźmy punkt A1 jednokładny do A oraz punkt B1 jednokładny do B. Odcinek A1B1 jest odcinkiem jednokładnym do AB. Odcinek A1B1 jest równoległy do AB. Wystarczy dowieść, że jest on miejscem geometrycznym punktów jednokładnych do punktów odcinka AB. Jeśli chodzi o konkretną figurę to korzystasz z twierdzenia: figura jednokładna do wielokąta, jest wielokątem o kątach odpowiednio równych kątom danego wielokąta, a bokach odpowiednio równoległych do boków wielokąta danego i proporcjonalnych do danych odcinków. Dla otrzymania wielokąta jednokładnego do danego należy poprowadzić promienie jednokładności wszystkich wierzchołków, znaleźć punkt A1 jednokładny do A, potem poprowadzić A1B1|| AB, B1C1|| BC.
ODPOWIEDZ