ruch sferyczny jednego punktu względem drugiego

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Robak-
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2007, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Myszków

ruch sferyczny jednego punktu względem drugiego

Post autor: Robak- »

Witam

Szukam sposobu na znalezienie nowych współrzędnych punktu który porusza się po sferze gdzie środek jest wyznaczany przez drugi punkt.
Mam dane kąty przesunięć \(\displaystyle{ \theta}\) i \(\displaystyle{ \phi}\), współrzędne tych punktów oraz ich odległość między sobą.

Dla jednego punktu (gdy drugi leży w środku układu współrzędnych) korzystam ze wzoru na przejście do układu kartezjańskiego z wikipedii:


PS. Problem polega dokładniej na tym że oba te punkty będą miały możliwość obracania się wokół siebie ruchem sferycznym.
Więc mam również dostęp do \(\displaystyle{ \theta}\) i \(\displaystyle{ \phi}\) punktu drugiego - jeżeli to ułatwi sprawę.

Byłbym wdzięczny za ewentualne wskazówki.
Pozdrawiam.
aeaeae
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 9 mar 2009, o 17:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

ruch sferyczny jednego punktu względem drugiego

Post autor: aeaeae »

Dwie książki idealnie pasują do Twojego problemu (chociaż nie potrafię do końca odczytać o co Ci chodzi, to jestem pewien, że te książki bardzo Ci pomogą): "Mechanika teoretyczna" Rubinowicz, Królikowski, albo "Mechanika" Landau, Lifszyc

Jeśli nie, to zapoznaj szczegółowo z następującymi pojęciami:
-układ odniesienia
-transformacja uo
-bryła sztywna

Podałeś dwie pary współrzędnych sferycznych (które nazwałeś kątami przesunięć). Czy opisują one położenie punktów w tym samym uo? Zagadnieniem, które zajmuje się opisem np. położeń punktów w różnych, powiązanych uo jest właśnie transformacja.
Robak-
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2007, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Myszków

ruch sferyczny jednego punktu względem drugiego

Post autor: Robak- »

Dziękuję za zainteresowanie. Potem spróbuję opisać problem jaśniej.
Książki i pojęcia właśnie studiuję

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ