Rzutowanie prostokątne

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
krowa_niebianska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2011, o 16:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gliwice

Rzutowanie prostokątne

Post autor: krowa_niebianska »

Witam, mam takie zadanie do rozwiązania

/ Rzuty przedstawiają bryłę powstałą z sześcianu po usunięciu dwóch jego fragmentów . Narysuj bryłę w ujęciach aksonometrycznych lub widokowych, tak aby w pełni uwidocznić wszystkie krawędzie.

A tutaj są te rzuty:
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Rzutowanie prostokątne

Post autor: piasek101 »

Tam na pierwszym rysunku (raczej, bo dokładnie nie sprawdzam) brak jednej poziomej linii.

To taka ,,litera L z obciętym rogiem".

Narysuj (raczej gotowca nie dostaniesz) i pokaż, ktoś sprawdzi.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Rzutowanie prostokątne

Post autor: mat_61 »

Wszystkie narysowane rzuty są OK. Róg jest ścięty ale nie jest to niestety "standardowa" litera L (ta bryła zawiera płaszczyzny nierównoległe do ścian pierwotnego sześcianu).

Wskazówka:

Linia przerywana na dwóch rzutach przedstawia tą samą krawędź.
krowa_niebianska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2011, o 16:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gliwice

Rzutowanie prostokątne

Post autor: krowa_niebianska »

hmmm, próbuje to cały czas zrobić i jak na razie wyszło mi coś takiego
i nie mam pojęcia, jak zrobić to inaczej, żeby było dobrze. I dzięki za pomoc ; )
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Rzutowanie prostokątne

Post autor: mat_61 »

Niestety z takiej bryły jak narysowałaś byłyby inne rzuty i to wszystkie. Np. w rzucie z przodu i z góry nie byłoby skośnej, ciągłej linii; w rzucie z boku nie byłoby linii przerywanej i dwóch wychodzących z "prawego, górnego" wierzchołka.

Musisz poćwiczyć wyobraźnię zaczynając od prostych przykładów i nie ograniczać się do tego, że płaszczyzny i krawędzie cięcia są prostopadłe do płaszczyzn rzutowania.

Często (szczególnie w zadaniach ) jest tak, że tam gdzie na rzucie jest zaznaczona krawędź która jest równoległa do krawędzi bryły, to okazuje się, że w rzeczywistości (w przestrzeni) ta krawędź jest skośna.

Bryła o którą chodzi w zadaniu może być np. taka (narysowane są izometrie z lewej i prawej strony):
obrazek-matematyka.jpg
obrazek-matematyka.jpg (18.02 KiB) Przejrzano 182 razy
Jak widzisz po lewej stronie jest "ścięty róg" dający w rzutach linie skośne. Natomiast po prawej jest "wycięcie pod kątem" którego wewnętrzna krawędź daje w dwóch rzutach linie przerywane.
krowa_niebianska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2011, o 16:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gliwice

Rzutowanie prostokątne

Post autor: krowa_niebianska »

boże, życie mi ratujesz! dzięki wielkie za pomoc właśnie wiedziałam, że to było źle, ale nie umiałam przenieść z rzutów tych linii skośnych, no ale mam nadzieję, że następny pójdzie mi lepiej. Jeszcze raz dzięki
ODPOWIEDZ