istnienie punktow przeciecia prostych

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

istnienie punktow przeciecia prostych

Post autor: Chromosom »

dzisiaj na maturze probnej bylo zadanie w ktorym trzeba bylo zbadac istnienie punktow przeciecia prostych, nie bede pisac dokladnej tresci tylko fragment co do ktorego mam watpliwosci. Podano rownania ogolne dwoch prostych w postaci:
\(\displaystyle{ A_1x+B_1y+C_1=0\\A_2x+B_2y+C_2=0}\)
i zadanie sprowadzalo sie do zbadania, dla jakich zaleznosci pomiedzy wspolczynnikami \(\displaystyle{ A_1,\ \ldots\ ,C_2}\) proste maja punkty przeciecia. Ja najpierw rozwazylem przypadek gdy \(\displaystyle{ A_1=0}\) lub \(\displaystyle{ A_2=0}\) albo oba naraz i stwierdzilem ze wtedy proste odpowiednia maja punkt przeciecia lub nie maja. Potem podzielilem stronami oba rownania odpowiednio przez \(\displaystyle{ A_1,A_2}\) i stwierdzilem ze jesli \(\displaystyle{ \frac{B_1}{A_1}=\frac{B_2}{A_2}}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{C_1}{A_1}\neq\frac{C_2}{A_2}}\) to proste nie maja punktow przeciecia. Ale to rozwiazanie wydaje mi sie zbyt skomplikowane. Nie ma prostszej metody?
Awatar użytkownika
Zimnx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 12:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 24 razy

istnienie punktow przeciecia prostych

Post autor: Zimnx »

Moze by:
\(\displaystyle{ \begin{cases} A_1x+B_1y=-C_1 \\ A_2x+B_2y=-C_2\end{cases}}\)

i metoda wyznacznikow.
ODPOWIEDZ