Obliczanie współrzędnych punktu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
drra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 sty 2009, o 16:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3 razy

Obliczanie współrzędnych punktu

Post autor: drra »

Witam serdecznie,
Mam pewien nietypowy problem. Otóż pisze program w którym mam podane współrzędne dwóch punktów A i B, z których jak wiadomo mogę obliczyć wzór prostej, i ta prosta tworzy pewien kąt z osią OY, (który również da się wyliczyć). i teraz użytkownik programu podaje stopnie (np. 45) i muszę wyliczyć nowe współrzędne dla punktu B, który ma się przesunąć o te 45 stopni względem osi OY. (tzn punkty A i B tworzą odcinek którego długość się nie zmienia, położenie punktu A również się nie zmienia, tylko B ma być przesunięte o 45 stopni). można powiedzieć że A jest środkiem koła a B "wędruję" po jego brzegu. Moje pytanie brzmi czy istnieje jakiś wzór z którego można obliczyć współrzędne B?
Awatar użytkownika
piti-n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 24 gru 2010, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 45 razy

Obliczanie współrzędnych punktu

Post autor: piti-n »

y=ax+b

a=tg kąta nachylenia prostej do OX
aalmond
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2911
Rejestracja: 1 maja 2006, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 623 razy

Obliczanie współrzędnych punktu

Post autor: aalmond »

Jeżeli znasz kąt nachylenia prostej do osi OY to znasz również kąt nachylenia do osi OX. Do wartości tego kąta dodajesz wartość zadanego kąta. Z funkcji trygonometrycznych wyznaczasz nowe współrzędne punktu B.
ODPOWIEDZ