Forma kwadratowa rowniania okregu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
paewel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 7 lut 2010, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 12 razy

Forma kwadratowa rowniania okregu

Post autor: paewel »

Witam, jestem na wymianie studenckiej i zadanie umieszczam w dwóch wersjach Nie wiem kompletnie jak się za nie zabrać, proszę o jakieś wskazówki, a najlepiej materiały, z których mógłbym nauczyć się je rozwiązać.

6.) Wyrazić równanie \(\displaystyle{ r=2(\sin\theta+4\cos\theta)}\) w formie kwadratowej i wykaż, że jest to równanie okręgu. Znajdź:
a.) jego promień
b.) środek

6.) Expresar la equacion \(\displaystyle{ r=2(\sin\theta+4\cos\theta)}\) en forma rectangular y verificar que es la ecuacion de un circulo. Hallar
a.) su radio
b.) su centro
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2011, o 19:13 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cały kod LaTeX-a umieszczaj między tagami [latex], [/latex]. Poprawa wiadomości.
szw1710

Forma kwadratowa rowniania okregu

Post autor: szw1710 »

Chodzi o zapisanie równania we współrzędnych biegunowych w postaci kartezjańskiej.

Przejdź na współrzędne kartezjańskie: \(\displaystyle{ x=r\cos\theta,\quad y=r\sin\theta}\). Mamy

\(\displaystyle{ r^2=x^2+y^2,\quad \cos\theta=\frac{x}{r},\quad\sin\theta=\frac{y}{r}}\)

Podstaw to do równania, pomnóż obustronnie przez \(\displaystyle{ r}\), za \(\displaystyle{ r}\) tez podstaw i przekształć znajdując coś w formie postaci kanonicznej trójmianu kwadratowego.

W tekst ukryty popatrz dla sprawdzenia wyniku (o ile dobrze policzyłem).
Ukryta treść:    
paewel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 7 lut 2010, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 12 razy

Forma kwadratowa rowniania okregu

Post autor: paewel »

Bardzo dziekuje Jednak uwidaczniaja sie moje braki z tego zakresu
ODPOWIEDZ