Równanie stycznych do okręgów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Awatar użytkownika
rafaluk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 14:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: x=213; y=33; z=79;
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 10 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: rafaluk »

Znajdź równania prostych stycznych do dwóch okręgów:

\(\displaystyle{ (x-3)^2+y^2=9}\)

i

\(\displaystyle{ (x+5)^2+y^2=25}\)

Próbowałem z odległości punktu od prostej, ale jakoś nie wychodzi.
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: ares41 »

Jedna ze stycznych ma równanie \(\displaystyle{ k:x=0}\).
Awatar użytkownika
rafaluk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 14:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: x=213; y=33; z=79;
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 10 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: rafaluk »

O, rzeczywiście A co z resztą?
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: Crizz »

A z resztą to miałeś dobry pomysł z odległością. Skoro nie szukasz już prostych równoległych do osi \(\displaystyle{ Oy}\), to przyjmij, ze równanie szukanej prostej ma postać \(\displaystyle{ y=ax+b}\), czyli \(\displaystyle{ ax-y+b=0}\). Wtedy piszesz, że np. \(\displaystyle{ \frac{|3a+b|}{\sqrt{a^2+1}}=3}\). Najlepiej pokaż obliczenia do sprawdzenia.
Awatar użytkownika
rafaluk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 14:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: x=213; y=33; z=79;
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 10 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: rafaluk »

Zapisałem to w takiej postaci:

\(\displaystyle{ l: Ax+By+C=0 \wedge S_1 =(-5,0) \wedge S_2=(3,0) \\ \\ 5=\frac{|-5A+C|}{\sqrt{A^2+B^2}} \wedge 3=\frac{|3A+C|}{\sqrt{A^2+B^2}}}\)

Jak teraz patrzę na to, co napisałeś, czyli że prosta ma mieć postać \(\displaystyle{ ax-y+b=0}\), a nie \(\displaystyle{ Ax+By+C=0}\), to widzę, że jedna niewiadoma mi wyskakuje - B. Zostaje układ równań:

\(\displaystyle{ \begin{cases}5=\frac{|-5a+b|}{\sqrt{a^2+1}} \\ 3=\frac{|3a+b|}{\sqrt{a^2+1}} \end{cases}}\)

Mnożę oba równania przez \(\displaystyle{ \sqrt{a^2+1}}\), następnie podnoszę do kwadratu:

\(\displaystyle{ \begin{cases}25(a^2+1)=25a^2-10a+b^2 \\ 9(a^2+1)=9a^2+6b+b^2 \end{cases} \\ \\ \begin{cases}b^2-10a-25=0 \\ b^2+6b-9=0\end{cases}}\)

Z drugiego równania wychodzi \(\displaystyle{ \Delta =72=(6\sqrt{2})^2}\), więc \(\displaystyle{ b_1=3+3\sqrt{2} \wedge b_2=3-3\sqrt{2}}\), a to już z rysunku widać, że \(\displaystyle{ b_1}\) musi być równe \(\displaystyle{ (-b_2)}\). :/
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: Crizz »

Źle podnosisz do kwadratu, bo np. w pierwszym równaniu powinno być \(\displaystyle{ 25a^2-10a \red b\black+b^2}\).

W ten sposób jednak bardzo sobie komplikujesz obliczenia. Nie lepiej będzie pomnożyć stronami przez \(\displaystyle{ \sqrt{a^2+1}}\), a potem wyznaczyć \(\displaystyle{ \sqrt{a^2+1}}\) z jednego równania i wstawić do drugiego? Rozważ potem dwa przypadki.
Awatar użytkownika
rafaluk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 14:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: x=213; y=33; z=79;
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 10 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: rafaluk »

Ale żenada z tym kwadratem...

No dobra, robię Twoim sposobem:

\(\displaystyle{ \frac{|-5a+b|}{5}=\frac{|3a+b|}{3}}\)

Na krzyż i wymnażam:

\(\displaystyle{ 3b-15a=15a+5b \vee 15a-3b=15a+5b}\)

Z pierwszego: \(\displaystyle{ b=-15a}\), z drugiego zaś: \(\displaystyle{ b=0}\). Interesuje mnie tylko pierwsze rozwiązanie, bo z drugiego wyjdzie pewnie \(\displaystyle{ OX}\).

\(\displaystyle{ 3\cdot |-5a+b|=5\cdot |3a+b| \\ \\ 3\cdot |-20a|=5\cdot |-12a| \\ \\ |60a|=|60a|}\)

Grrrrrrrrr
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: norwimaj »

rafaluk, sprawdziłeś że dobrze rozwiązałeś równanie, a następnie napisałeś:
rafaluk pisze: Grrrrrrrrr
O co chodzi?



Ja to zadanie widzę tak. Jeśli prosta jest styczna do obu okręgów, to promienie okręgów o końcach w punktach styczności są równoległe. Wektory promieni mogą mieć zwroty zgodne albo przeciwne.

W przypadku, gdy zwroty są przeciwne, to dostaniemy prostą, o której napisał ares41.

Skupmy się na przypadku zgodnych zwrotów. Niech \(\displaystyle{ \overrightarrow{r}=(\cos\varphi,\sin\varphi)}\) będzie dowolnym wektorem jednostkowym. Załóżmy, że żądane promienie to wektory \(\displaystyle{ 3\overrightarrow{r}}\) i \(\displaystyle{ 5\overrightarrow{r}}\). Punkty styczności w takim razie, to \(\displaystyle{ A=(3,0)+3\overrightarrow{r}}\) oraz \(\displaystyle{ B=(-5,0)+5\overrightarrow{r}}\). Chcemy, żeby \(\displaystyle{ \overrightarrow{AB}\bot\overrightarrow{r}}\). Wystarczy więc przyrównać odpowiedni iloczyn skalarny do zera. W ten sposób znajdziemy \(\displaystyle{ \cos\varphi}\), więc poznamy punkty styczności. Dalej już łatwo napisać równanie prostej.


Nie wiem, czy moje rozwiązanie jest prostsze czy nie, ale na wszelki wypadek napisałem. Może komuś się spodoba.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: Crizz »

rafaluk, z \(\displaystyle{ b=0}\) wyjdzie sprzeczność, ale warto byłoby to pokazać w rozwiazaniu. Co do drugiego wyniku, to skoro dostałeś \(\displaystyle{ b=-15a}\), podstaw to zamiast \(\displaystyle{ b}\) do któregokolwiek z równań układu.
Awatar użytkownika
rafaluk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 14:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: x=213; y=33; z=79;
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 10 razy

Równanie stycznych do okręgów

Post autor: rafaluk »

norwimaj pisze:rafaluk, sprawdziłeś że dobrze rozwiązałeś równanie, a następnie napisałeś:
rafaluk pisze: Grrrrrrrrr
O co chodzi?

(...)

Nie wiem, czy moje rozwiązanie jest prostsze czy nie, ale na wszelki wypadek napisałem. Może komuś się spodoba.
Bo zapomniałem, że rozwiązuję układ równań Co do Twojego rozwiązania, to jest sprytne, tylko np. na maturze bałbym się go zastosować, bo jest nieco zawiłe

Crizz, dzięki za pomoc, już ogarniam ale mimo wszystko zadanie sprawiło wiele trudności... tysiąc rzeczy trzeba liczyć i w każdym miejscu czyha błąd :/
ODPOWIEDZ