Geometria Analityczna

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Snake88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2006, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Geometria Analityczna

Post autor: Snake88 »

1.W równoległoboku ABCD dane są: wierzchołki A(1,1), B(5,3) oraz punkt przecięcia przekątnych S(3,4). Oblicz współrzędne punktu E, który jest rzutem prostokątnym punktu B na prostą CD.
2.Punkty A(1,-1), B(3,5) i C(-7,11) są wierzchołkami trójkąta. Znajdź współrzędne środka O okręgu opisanego na tym trójkącie.

Jak to rozwiązać??
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

Geometria Analityczna

Post autor: Vixy »

Zad 2
najpierw należy obliczyć długości boków tego trójkata

|AB|=\(\displaystyle{ \sqrt{(1-3)^2+(-1-5)^2}\)

|AC|=\(\displaystyle{ \sqrt{(1+7)^2+(-1-11)^2}}\)

|BC|=\(\displaystyle{ \sqrt{(-7-3)^2+(11-5)^2}}\)


zeby obliczyc promien nalezy skorzystac ze wzoru R=\(\displaystyle{ \frac{abc}{4S}}\)


a , b, c- długosci boków
S-pole trójkata


zeby obliczyc pole trójkata nalezy skorzystac ze wzoru herona \(\displaystyle{ \sqrt{p(p-a)(p-b)(p-c)}\)

p-połowa obwodu

no i juz dasz rade
Snake88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2006, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Geometria Analityczna

Post autor: Snake88 »

Dzieki, odpowiedź mi wyszła inna niż w książce ale to pewnie przez te pierwiastki w długościach boków. A co sądzisz o 1 zadaniu?? Jeszcze 32 zadanka i praca domowa odrobiona P


Zrobiłem jednak inaczej to 2 zadanie.
Najpierw obliczylem współrzędne środków odcinków AB i BC. Potem znalazłem równania prostych przechodzacych przez te odcinki. Następnie znalazłem równania prostych prostopadłych tdo wcześniejszych prostych. Na końcu obliczyłem punkt wspólny tych prostych prostopadłych Troche zagmatwane ale wyszlo dobrze
Awatar użytkownika
setch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1307
Rejestracja: 14 sie 2006, o 22:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bełchatów
Podziękował: 155 razy
Pomógł: 208 razy

Geometria Analityczna

Post autor: setch »

1.
Punkt S dzieli przekatne na polowy to znaczy ze jest ich srodkiem symetri i korzystajac ze wzoru \(\displaystyle{ x_C=x_A-2x_S}\) obliczasz pierwsza wspolrzedna wierzcholka C i analogicznie pozostale. Nastepnie jak masz juz wierzcholki to szukasz rostej, ktora jest prostopadlo do |DC| i przechodzi przez punkt B. Dalej sobie poradzisz
Snake88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2006, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Geometria Analityczna

Post autor: Snake88 »

Musialem dostać jakiegos zaniku mózgu Obliczylem wszystkie wierzchołki wcześniej i myślałem o prostopadłej ale nie wiem czemu nie obliczylem ze mnie. Dzieki za pomoc!!

Mam jeszce 2 zadanka co nie wiem:
3.Znajdź równania prostych, w których zawierają się boki trójkąta ABC, jeśli dany jest wierzchołek trójkąta A(-2,1) oraz równania dwóch prostych, w których zawierają się dwie wysokości tego trójkąta h1: 5x-3y+5=0 oraz h2: x+y-1=0
4.Punkty A(-4,4), B(4,0) są wierzchołkami trójkąta ABC, a punkt M(3,4) jest punktem przecięcia wysokości tego trójkąta. Znajdź współrzędne wierzchołka C.
Awatar użytkownika
setch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1307
Rejestracja: 14 sie 2006, o 22:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bełchatów
Podziękował: 155 razy
Pomógł: 208 razy

Geometria Analityczna

Post autor: setch »

3.
Zakladam ze dane wysokosci nie wychodza z punktu A. Zatem licze punkt S przeciecia sie tych wysokosci. Nastepnie szukam rownania prostej, ktore jest prostopadla do h1 i przechodzi przez punkt A. Analogicznie postepuje z h2. W tym momencie musze znalezc 2 pozostale wierzcholki. Beda one w punkcie przeciecia sie h1 i boku na ktora pada oraz h2 i boku na ktora pada.
Snake88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2006, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Geometria Analityczna

Post autor: Snake88 »

Dzieki Setch, wszystko wyszlo ladnie i zrobilem nawet 4 tym sposobem.

Mozecie mi pomóc jeszcze z tymi?

5.Znajdź równianie prostej k przechodzącej przez punkt P(1,-1), odległej od punktu Q(8,-2) o 5.
6.Znajdź równania stycznych do okręgu o równaniu x�+y�-8x-6y+21=0, przechodzących przez punkt P(2,-1)
Awatar użytkownika
setch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1307
Rejestracja: 14 sie 2006, o 22:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bełchatów
Podziękował: 155 razy
Pomógł: 208 razy

Geometria Analityczna

Post autor: setch »

5.
Odległość punktu \(\displaystyle{ P=(x_0;y_0)}\) od prostej \(\displaystyle{ Ax+By+C=0}\) wynosi \(\displaystyle{ \frac{|Ax_0+By_0+C|}{\sqrt{A^2+B^2}}}\)
6. Lekcje z tym tematem bede mial dopiero po nowym roku [=
Snake88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2006, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Geometria Analityczna

Post autor: Snake88 »

Znam ten wzór ale nadal nie wiem jak to zrobić?
ODPOWIEDZ