współrzędne punktów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Nelka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 27 lis 2006, o 20:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 13 razy

współrzędne punktów

Post autor: Nelka »

Mając dane współrzędne punktu C=(-5,0) kwadratu ABCD oraz współrzędne punktu przecięcia się przekątnych S=(1,2) wyznacz współrzędne pozostałych wierzchołków kwadratu.

(wyznaczyłam sobie punkt C' korzystając z symetrii środkowej względem punktu S. C'=(7,4) obliczyłam tez odległość punktów C i C' od punktu S i wyszło d= 2\(\displaystyle{ \sqrt{10}}\)
wyznaczyłam też równanie przekątnej tego kwadratu to jest : y=\(\displaystyle{ \frac {1}{3}x}\)+\(\displaystyle{ \frac{5}{3}}\)
i jeszcze wyznaczyłąm równanie prostej prostopadłej do przekątnej to jest y=-3x+5
mimo że już mam tyle danych troszke sie w tym pogubiłam )
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

współrzędne punktów

Post autor: Lady Tilly »

Współrzędne punktu D obliczysz ze wzoru na odległość:
\(\displaystyle{ 2\sqrt{10}=\sqrt{(1-x)^{2}+(2-(-3x+5))^{2}}}\) obliczone x podstawisz do wzoru
\(\displaystyle{ y=-3x+5}\) i otrzymasz y czyli będziesz mieć obie współrzędne punktu D.
Punkt S jest środkiem odcina BD więc możesz skorzytać ze wzoru na środek odcinka. Z punktem A robisz podobnie biorąc jednak pod uwagę, że S jest również środkim odcinka AC
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

współrzędne punktów

Post autor: Vixy »

no to jak wyznaczyłas równanie tej przekatnej no to wiesz ze A(\(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)x, \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)x+\(\displaystyle{ \frac{5}{3}}\) ), no i łatwo mozesz to obliczyc , bo wiadomo ze przekatna ma długosc \(\displaystyle{ 4}\)\(\displaystyle{ \sqrt{10}}\) , korzystam ze wzoru d=a\(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) , czyli bok ma długosc \(\displaystyle{ 8}\)\(\displaystyle{ \sqrt{5}}\) noo z tego bedzie takie rownanie 40=(1/3x+5)^2+(1/3x+5)^2

no i z tego wyliczysz A

reszta w analogiczny sposob
Nelka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 27 lis 2006, o 20:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 13 razy

współrzędne punktów

Post autor: Nelka »

dzięki wielkie za rozwiazania ale już dałam sobie rade w podobny sposób jak radziłą Lady Tilly:)
ODPOWIEDZ