Pole części wspólnej dwóch kół

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
ginga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Pomógł: 2 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: ginga »

Oblicz pole figury \(\displaystyle{ A \cap B}\), gdzie \(\displaystyle{ A={(x,y): x,y \in IR}\) i \(\displaystyle{ x^{2}+y^{2}-4x-2y+1 \le 0}}\), zaś \(\displaystyle{ B}\) jest obrazem zbioru \(\displaystyle{ A}\) w przesunięciu równoległym o wektor \(\displaystyle{ [-2,2]}\).

Zbiór \(\displaystyle{ A}\) to koło o środku w punkcie \(\displaystyle{ S=(1,2)}\) i promieniu równym \(\displaystyle{ r=2}\). Doszłam jeszcze do tego, że zbiór \(\displaystyle{ B}\) to również koło o takim samym promieniu i \(\displaystyle{ S=(-1,4)}\). Narysowałam rysunek. Wiem, że szukam części wspólnej tych dwóch kół. Nie mam zielonego pojęcia co dalej. Zapisałam układ dwóch nierówności z dwoma niewiadomymi, ale nie umiem takich rzeczy rozwiązywać. Jeśli komuś to pomoże jest to zadanie nr 457 z nowej Kiełbasy do R. Proszę o pomoc
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: TheBill »

ginga pisze:Zbiór \(\displaystyle{ A}\) to koło o środku w punkcie \(\displaystyle{ S=(1,2)}\) i promieniu równym \(\displaystyle{ r=2}\)
Na pewno?
ginga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Pomógł: 2 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: ginga »

Masz rację. Mój błąd. Zmieniają się współrzędne środków, ale ja dalej nie wiem, jak obliczyć część wspólną tych dwóch kół ;( \(\displaystyle{ S=(2,1)}\) a \(\displaystyle{ S'=(0,3)}\). Teraz mam dwa okręgi wzorach:
\(\displaystyle{ S: (x-2)^{2}+(y-1)^{2} \le 4}\) a drugi \(\displaystyle{ S': x^{2}+(y-3)^{2} \le 9}\). Mam nadzieję, że teraz rachunki się zgadzają. Co teraz?
Ostatnio zmieniony 20 mar 2011, o 16:17 przez ginga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: Errichto »

Jeśli od \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\) pola koła odejmiesz pole trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych r, r, to otrzymasz pole połowy części wspólnej.
Jeśli takie wyjaśnienie nie starczy, to mogę wyjaśnić bardziej szczegółowo i z rysunkiem.
ginga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Pomógł: 2 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: ginga »

Errichto - będę wdzięczna za rysunek i głębsze tłumaczenie. Nie "widzę" tego, że tak powiem... Faktycznie tak jest, pasuje mi to do poprzedniego rysunku vel błędnych obliczeń. Jeśli teraz moje obliczenia są poprawne...
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: Errichto »


Wyliczymy pole zakreskowanego obszaru.
Widać, że zakreskowany obszar razem z pogrubionym trójkątem da nam czwartą część koła po prawej (prawy dół).
Trójkąt jest prostokątny, równoramienny, z przyprostokątną równą r.
Pole trójkąta wynosi zatem \(\displaystyle{ \frac{1}{2}r ^{2}}\)
Pole wycinka koła, który jest sumą zakreskowanego obszaru i pogrubionego trójkąta to \(\displaystyle{ \frac{1}{4} \pi r ^{2}}\)
Mamy zatem:
\(\displaystyle{ x+\frac{1}{2}r ^{2}=\frac{1}{4} \pi r ^{2}}\)
gdzie x to pole zakreskowanego czyli połowa szukanego pola części wspólnej.
Jeśli coś dalej niejasne to pisz.
ginga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Pomógł: 2 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: ginga »

Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Tylko, że to nie te dane. Wszystko było ładnie, ale zrobiłam błąd rachunkowy - dane z pierwszego postu są błędne. Jeśli dobrze się "doliczyłam"...
ginga pisze:( \(\displaystyle{ S=(2,1)}\) a \(\displaystyle{ S'=(0,3)}\). Teraz mam dwa okręgi wzorach:
\(\displaystyle{ S: (x-2)^{2}+(y-1)^{2} \le 4}\) a drugi \(\displaystyle{ S': x^{2}+(y-3)^{2} \le 9}\).
Zrobiłam rysunek... i nic dalej nie mogę wymyślić.
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: Errichto »

Coś mi się wydaje, że jednak jest ok.
Za jakiś czas jeszcze się przyjrzę.
MarcoRs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 sty 2011, o 19:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: MarcoRs »

Dlaczego zwiększyłaś promień okręgu o środku S'?
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: Errichto »

A:
\(\displaystyle{ (x-2) ^{2}+(y-1) ^{2} \le 4}\)
Czyli \(\displaystyle{ S_{1} (2,1)}\), \(\displaystyle{ r_{1}=2}\)
B:
przesunięcie o [-2,2] czyli r pozostanie takie samo, \(\displaystyle{ S_{2}(0,3)}\).
Jeśli potrzebna nierówność drugiego koła to \(\displaystyle{ ((x+2)-2) ^{2}+((y-2)-1) ^{2} \le 4}\) czyli \(\displaystyle{ (x) ^{2}+(y-3) ^{2} \le 4}\)
Ostatnio zmieniony 20 mar 2011, o 18:39 przez Errichto, łącznie zmieniany 1 raz.
ginga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Pomógł: 2 razy

Pole części wspólnej dwóch kół

Post autor: ginga »

MarcoRs - dobre pytanie. Może spróbuję po prostu przedstawić swój tok rozumowania...

Zaczęłam od "zwinięcia" wzoru na koło.
\(\displaystyle{ x^{2}+y^{2}-4x-2y+1 \le 0}\)
\(\displaystyle{ (x-2)^{2}+(y-1)^2 \le 4}\)
Z tego wyłapałam środek \(\displaystyle{ S=(2,1)}\) i promień \(\displaystyle{ r=2}\)

Potem przesunęłam środek o wektor \(\displaystyle{ v=[-2,2]}\). Dostałam \(\displaystyle{ S'=(0,3)}\).

Podstawiłam dane do wzoru na koło.
\(\displaystyle{ B: x^{2}+(y-3)^{2} \le 9}\) Też mi się na początku wydawało, że promień powinien być ten sam... macie rację, promień powinien być ten sam. Czyli dostajemy \(\displaystyle{ B: x^{2}+(y-3)^2 \le 4}\)

I faktycznie teraz można to zrobić tak jak podał Eriichto Do dzieła...
\(\displaystyle{ P _{trojkata} = 0,5*2*2=2}\)
\(\displaystyle{ P _{wycinka} = 0,25* \pi *2^{2}= \pi}\)
\(\displaystyle{ P _{czesci wspólnej} = 2*(\pi-2)= 2 \pi -4}\)

Dziękuję Wam bardzo za pomoc Nie wiem, dlaczego wpadłam na genialny pomysł "zwiększenia" promienia Odpowiedź jest prawidłowa. Zadanie nr 457 z Kiełbasy rozwiązane.
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ