L. zespolone, punkty na okręgu, dowieść

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

L. zespolone, punkty na okręgu, dowieść

Post autor: patry93 »

Witam.

Punktom A, B, C, D przypiszmy liczbę zespoloną odpowiednio a, b, c, d. Pokazać, że punkty te leżą na jednym okręgu albo są współliniowe, gdy:
\(\displaystyle{ \frac{a-c}{b-c} : \frac{a-d}{b-d} = \frac{ \overline{a} - \overline{c} }{ \overline{b} - \overline{c}} : \frac{ \overline{a} - \overline{d}}{\overline{b} - \overline{d}}}\)
Czy tw. odwrotne również jest prawdziwe?

Z góry dziękuję.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

L. zespolone, punkty na okręgu, dowieść

Post autor: norwimaj »

Na początku załóżmy, że mamy do czynienia z czterema różnymi punktami. Bowiem jeśli któreś dwa punkty są sobie równe, to oczywiście wszystkie punkty leżą na jednym okręgu lub na prostej, ale w podanym warunku możemy dostać \(\displaystyle{ 0}\) w mianowniku.

Ten warunek wygląda na bardziej skomplikowany, niż jest naprawdę. Mówi on dokładnie, że lewa strona jest rzeczywista. Argument liczby \(\displaystyle{ \frac{a-c}{b-c}}\) jest to miara kąta skierowanego pomiędzy wektorami \(\displaystyle{ \overrightarrow{BC}}\) i \(\displaystyle{ \overrightarrow{AC}}\). Argument \(\displaystyle{ \frac{a-d}{b-d}}\) to kąt pomiędzy \(\displaystyle{ \overrightarrow{BD}}\) i \(\displaystyle{ \overrightarrow{AD}}\).

Jeśli na przykład pierwszy z tych ilorazów wychodzi rzeczywisty, to punkty \(\displaystyle{ A,B,C}\) leżą na jednej prostej. Wtedy punkt \(\displaystyle{ D}\) też leży na tej prostej dokładnie wtedy, gdy drugi iloraz jest rzeczywisty, czyli wtedy, gdy całe wyrażenie jest rzeczywiste.

Gdy całe wyrażenie jest rzeczywiste, to wspomniane wyżej dwa kąty różnią się o \(\displaystyle{ \pi}\), albo są równe, w zależności od tego, czy wyrażenie jest ujemne, czy dodatnie. Jeśli kąty są równe, to punkty leżą na jednym okręgu (twierdzenie o kątach wpisanych w okrąg, a właściwie odwrotne doń), przy czym punkty \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) sąsiadują ze sobą. Jeśli kąty różnią się o \(\displaystyle{ \pi}\), to punkty leżą na okręgu (tw. o czworokącie wpisanym w okrąg), tak że punkty \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) są rozdzielone przez \(\displaystyle{ C}\) i \(\displaystyle{ D}\).
ODPOWIEDZ