Wektory kolinearne

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
okta90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock
Pomógł: 2 razy

Wektory kolinearne

Post autor: okta90 »

(mam nadzieje ze teraz napisze w dobrym dziale i nikt mi tego nie usunie)

Mam kilka (takich wg mnie prostych dla niektórych) pytań dotyczących wektorów:
wektory a i b są kolinearne wtedy i tylko wtedy gdy \(\displaystyle{ \alpha a+ \beta b=0}\) (tak mówi definicja).
1. *Czy \(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ \beta}\) powinny być różne od zera ? (tak mam w zeszycie z ćwiczeń
z wykładowca nazwijmy go "A")
*Czy przynajmniej jeden z tychparametrów \(\displaystyle{ \alpha}\) , \(\displaystyle{ \beta}\) powinien być różny od zera ? (tak mówi math.edu.pl)
*Czy \(\displaystyle{ \alpha}\) , \(\displaystyle{ \beta}\) mogą należeć do rzeczywistych (wykład z innym wykładowcą "B")
(Wikipedie tez ogarnialem)
4. Czy każda para wektorów kolinearnych jest zawsze liniowo zależna ? CZli czy można używać tych nazw zamiennie.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Wektory kolinearne

Post autor: xiikzodz »

Przynajmniej jedna z liczb \(\displaystyle{ \alpha, \beta}\) musi być różna od zera w definicji i obie należą do ciała skalarów - jeśli to rzeczywista przestrzeń wektorowa, to należą do \(\displaystyle{ \mathbb{R}}\).

Dla par wektorów ta definicja pokrywa się z liniową niezależnością.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Wektory kolinearne

Post autor: kropka+ »

xiikzodz pisze:
Dla par wektorów ta definicja pokrywa się z liniową niezależnością.
Chyba jednak z liniową zależnością.
Wykładowca A mówił zapewne o wektorach niezerowych i wówczas oba parametry muszą być różne od zera.
ODPOWIEDZ