trzy punkty i figury

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
gemzor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwie 2010, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włodawa

trzy punkty i figury

Post autor: gemzor »

Może ty być dla was banalne ale nie dla mnie...

Punkty: \(\displaystyle{ A(-2,1); B(2,4) C(5,-3)}\)

a) Oblicz długość odcinka \(\displaystyle{ AB}\). Tu mi wyszło 5
b) Napisz równanie okręgu o średnicy AB. Tu mi wyszło: \(\displaystyle{ (x+2)^{2} + (y-1) ^{2} =5}\)
c)Oblicz odległość punktu \(\displaystyle{ C}\) od prostej \(\displaystyle{ AB}\) -nie wiem
d)Napisz równanie prostej prostopadłej do prostej \(\displaystyle{ AB}\) przechodzącej przez punkt \(\displaystyle{ C}\) - nie weim
e) Oblicz pole trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\)- jak narazie licze

Pozdrawiam-- 27 lut 2011, o 19:53 --EDIT: próbowałem obliczyć pole ze wzoru na Herona, jednak połowa obwodu mnie zniechęciła. Zbyt duże liczby. Co mam robić?
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, o 19:42 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania. Poprawa wiadomości.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

trzy punkty i figury

Post autor: Crizz »

b) Czemu przyjąłeś, że promień okręgu to \(\displaystyle{ \sqrt{5}}\), a jego środek będzie w punkcie \(\displaystyle{ A}\)? środek ma być w punkcie, który jest środkiem odcinka \(\displaystyle{ AB}\).

c) Poszukaj w google albo na Forum wzoru na odległość punktu od prostej. Najpierw musisz oczywiscie wyznaczyć równanie prostej \(\displaystyle{ AB}\)

d) Najpierw musisz znać równanie prostej \(\displaystyle{ AB}\). Jaki jest warunek prostopadłości dwóch prostych?

e) Skoro już obliczyłeś odległość \(\displaystyle{ C}\) od \(\displaystyle{ AB}\) oraz długośc odcinka \(\displaystyle{ AB}\), to...?
ODPOWIEDZ