Wykazac prawdziwosc.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
paolla91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 6 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: paolla91 »

Prosze o pomoc

Na płaszczyźnie dane jest pięć punktów \(\displaystyle{ A,B,C,D}\) i \(\displaystyle{ K}\). Wykazać, że \(\displaystyle{ KA+KB+KC+KD=4KP}\), gdzie \(\displaystyle{ P}\) jest środkiem odcinka łączącego środki odcinków \(\displaystyle{ AB}\) i \(\displaystyle{ CD}\).

oczywiscie chodzi o wektory ale po przeanalizowaniu calego rysunku nie mam pojecia od czego zaczac ;/


Dziekuje.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2011, o 19:02 przez tometomek91, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: Chromosom »

ja bym zapisal w ukladzie kartezjanskim wszystko, wprowadzil wspolrzedne \(\displaystyle{ x_A,y_A,x_B,\ldots}\) i potem wspolrzedne srodkow odcinkow latwo znalezc i udowodnic co trzeba
paolla91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 6 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: paolla91 »

Chromosom pisze:ja bym zapisal w ukladzie kartezjanskim wszystko, wprowadzil wspolrzedne \(\displaystyle{ x_A,y_A,x_B,\ldots}\) i potem wspolrzedne srodkow odcinkow latwo znalezc i udowodnic co trzeba

Jestem wdzieczna za pomoc ale wykladowca, powiedzial ze to widac z rysunku tylko trzeba to rozwiazac wektorami, tylko probuje i nie wychodzi mi w ogole
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: Chromosom »

do czego tutaj mozna wektory wykorzystac to nie wiem, chyba ze wektor odleglosci
paolla91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 6 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: paolla91 »

Chromosom pisze:do czego tutaj mozna wektory wykorzystac to nie wiem, chyba ze wektor odleglosci
No to ja tym bardziej No niby KA KB KC KD to wektory ale przekladajac to wszystko do tego punktu laczacego srodki to nic nie wychodzi, a na pewno nie ta prawdziwosc
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: Chromosom »

nie wychodzi? pokaz obliczenia
paolla91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 6 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: paolla91 »

\(\displaystyle{ \vec{KA} + \vec{KB} + \vec{KC} + \vec{KD} = \vec{4KP}}\)

robiac rysunek pomocniczy odczytalam ze ( pewnie zle ) wyszly 2 trojkaty ABK po przedluzeniu mozna uzyc reguly rownolegloboku.
\(\displaystyle{ \vec{KC} + \frac{1}{2} \vec{GH} + \frac{1}{2} \vec{CD} - \vec{KD}}\)

i jako ze jestem lewa z geometrii to totalnie wiem ze pomieszalam i jest zle, ale jestem w kropce konkretnej

-- 18 lut 2011, o 20:45 --

dobra z tego co widze to nawet nie umiem tego zapisac w tym formacie czy jakos tak, przepraszam ze zawracalam glowe, totalna porazka ;p

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 lut 2011, o 19:58 przez Chromosom, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: prosze zamykac wyrazenia matematyczne w klamry [latex][/latex]
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: Chromosom »

jesli jeszcze raz bedziesz edytowac w niepoprawny sposob wczesniej poprawiony zapis to post poleci do kosza. Jesli chodzi o zadanie to nie wiem jak to zrobic uzywajac wektorow, przynajmniej ja uwazam ze jest to niepotrzebne kombinowanie, chociaz mozliwe ze wtedy znacznie latwiej jest niz tak jak ja mowilem, ktos inny bedzie wiedzial pewnie
paolla91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 6 razy

Wykazac prawdziwosc.

Post autor: paolla91 »

no dobra i tak wielkie dzieki
ODPOWIEDZ