Punkt i prosta dana szukana utworzona płaszczyzna.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
questounico
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2011, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łdz

Punkt i prosta dana szukana utworzona płaszczyzna.

Post autor: questounico »

Witam! Mam pytanie odnoszące się do metody rozwiązania następującego zadania. Dany mam punkt i równanie prostej. Szukam płaszczyzny ktora będzie zawierała ta prostą i ten punkt, czyli inaczej plaszczyzny utworzonej przez prostą i punkt(równanie płaszczyzny) Był bym wdzięczny jak by ktos mi to omówił na jakimś przykładzie. Z góry dziekuje.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Punkt i prosta dana szukana utworzona płaszczyzna.

Post autor: lukasz1804 »

O ile dany punkt nie leży na danej prostej, to wystarczy wybrać na tej prostej dwa dowolne punkty i skorzystać ze wzoru na równanie płaszczyzny przechodzącej przez trzy punkty.

Jeśli natomiast punkt leży na danej prostej, to zadanie ma nieskończenie wiele rozwiązań.
Awatar użytkownika
sebnorth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puck i Trójmiasto
Pomógł: 201 razy

Punkt i prosta dana szukana utworzona płaszczyzna.

Post autor: sebnorth »

Płaszczyzna która przechodzi przez trzy punkty \(\displaystyle{ P_1 = (x_1,y_1,z_1) , P_2 = (x_2,y_2,z_2), P_3 = (x_3,y_3,z_3)}\) jest określona równaniem:

\(\displaystyle{ \begin{vmatrix} x - x_1 & y - y_1 & z - z_1 \\ x_2 - x_1 & y_2 - y_1& z_2 - z_1 \\ x_3 - x_1 & y_3 - y_1 & z_3 - z_1 \end{vmatrix} = 0}\)

Masz punkt i prostą, to do punktu dołóż dwa dowolne punkty z prostej i masz 3 punkty.
ODPOWIEDZ