płaszczyzna styczna do elipsoidy obrotowej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
lanne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 lut 2011, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sochaczew

płaszczyzna styczna do elipsoidy obrotowej

Post autor: lanne »

Zrobiłem zadanie, ale bez żadnych wzorców i nie wiem, czy dobrze, proszę o sprawdzenie i ewentualne poprawienie rozumowania lub obliczeń (szczególnie rozumowanie, chcę się nauczyć, a nie po prostu zrobić zadanie).

Wyznacz płaszczyznę styczną do powierzchni o równaniu \(\displaystyle{ 2x^2+3y^2+4z^2-9=0}\) w punkcie \(\displaystyle{ P(1;1;-1)}\)

Zamieniłem to na funkcję \(\displaystyle{ z= \frac{- \sqrt{-2x^2-3y^2+9} }{2}}\)
I teraz trzeba tak jak dla każdej funkcji policzyć \(\displaystyle{ \frac{\partial f}{\partial x}}\) i \(\displaystyle{ \frac{\partial f}{\partial y}}\) ?

Mi wyszło \(\displaystyle{ \frac{\partial f}{\partial x}(P)= \frac{1}{2}, \frac{\partial f}{\partial y}(P)= \frac{3}{4}}\)

Podstawiłem do równania \(\displaystyle{ z- z_{0} = \frac{\partial f}{\partial x}(P) (x-x_{0}) + \frac{\partial f}{\partial y}(P) (y-y_{0})}\)
Ostatecznie wyszło \(\displaystyle{ 2x+3y-4z-7=0}\)

Czy zawsze w takich przypadkach trzeba zamienić na funkcję i robić, jak płaszczyznę styczną do wykresu funkcji?
ODPOWIEDZ