Współrzędne punktu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Hebo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 19 lis 2009, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 9 razy

Współrzędne punktu

Post autor: Hebo »

Punkt C znajduje się na prostej \(\displaystyle{ y=x+3}\), punkty A i B mają odpowiednio współrzędne \(\displaystyle{ (2;-1)}\)\(\displaystyle{ (6;0)}\). Znaleźć współrzędne punktu C dla którego suma odległości od niego punktów A i B jest najmniejsza.

Oznaczyłem punkt C jako: \(\displaystyle{ (c;c+3)}\) potem obliczyłem \(\displaystyle{ |AC|}\)i\(\displaystyle{ |BC|}\). Doszedłem do postaci i nie wiem jak wyznaczyć najmniejszą wartość: \(\displaystyle{ \sqrt{2c^2-6c+45}+ \sqrt{2c^2+4c+20}}\)
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Współrzędne punktu

Post autor: lukasz1804 »

Odradzam Ci takie czysto analityczne podejście (choć sam takie najbardziej lubię, ale czasem trzeba przełknąć gorzką pigułkę, chcąc coś osiągnąć).

Narysuj w układzie współrzędnych daną prostą, zaznacz dane punkty. Zbadaj, czy leżą one po tej samej stronie prostej, czy tez po przeciwnych stronach.
W pierwszym przypadku obierz dowolny spośród danych punktów, wyznacz punkt do niego symetryczny względem danej prostej, a następnie wyznacz równanie prostej przechodzącej przez ten nowy punkt i drugi z podanych punktów. Punkt wspólny danej prostej z otrzymaną to szukany punkt C.
W drugim przypadku wystarczy, że poprowadzisz prostą przez dane punkty - punkt wspólny tej prostej z daną prostą jest szukanym punktem C.

Pozostawiam Ci przeprowadzenie formalnego dowodu, że powyższe wnioskowanie jest prawidłowe (wykorzystaj warunek trójkąta).
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

Współrzędne punktu

Post autor: wb »

Wyznacz współrzędne obrazu punktu (2;-1) w symetrii względem prostej y=x+3.
Napisz równanie prostej przechodzącej przez ten obraz i przez punkt (6;0).
Znajdź współrzędne punktu C jako punktu przecięcia prostych: danej y=x+3 i znalezionej w powyższy sposób.
ODPOWIEDZ